Kevés a ventilátor, de klímát nem lehet felfúrni, egyetlen lehetőség marad, ami igen megosztó.
A ventilátor csak a meleget keveri, egyre többen keresnek alternatívát a légkondi helyett
A korai nyári hőhullámokkal együtt ismét előkerült egy kérdés, ami szinte minden évben rengeteg embert foglalkoztat: mit lehet tenni akkor, ha valaki nem akar vagy nem tud klímaberendezést beszereltetni, de elviselhetetlenné válik a lakásban a hőség? A téma különösen aktuális lett az elmúlt napokban, mivel több helyen is 30 fok fölé emelkedett a hőmérséklet. Sokan panaszkodnak arra, hogy a panellakások, tetőtéri ingatlanok vagy rosszul szigetelt épületek estére szinte teljesen átforrósodnak és még éjszaka sem hűlnek vissza megfelelően.
A legtöbb ember első gondolata ilyenkor a hagyományos légkondicionáló. Csakhogy nem mindenki számára opció egy ilyen beruházás. Van, akit a magas ár tart vissza, más albérletben él, ahol nem lehet klímát felszerelni, sokan pedig egyszerűen nem szeretnék a folyamatos energiafogyasztást vállalni.

Alufólia galacsint tettem a mosógépbe és kifordítom a ruhákat, előbb kellett volna
Olvass tovább...
A tapasztalatok szerint az egyik leggyakoribb tévhit továbbra is a párásítóval kombinált léghűtők körül van.
Többen számoltak be arról, hogy ezek a készülékek a reklámokkal ellentétben sokszor csalódást okoznak. Bár bizonyos körülmények között képesek néhány fokkal javítani a komfortérzetet, zárt lakásban gyakran inkább csak növelik a páratartalmat, amitől még fülledtebbnek érződik a levegő. Sokan a ventilátorra esküsznek, de itt is megoszlanak a vélemények. Többen úgy látják, hogy önmagában nem oldja meg a problémát, hiszen valójában nem hűti le a helyiséget, csak mozgatja a forró levegőt. Mások szerint viszont megfelelő használattal sokkal többet érhet, mint azt sokan gondolják.

A trükk, amivel milliókat spórolhatsz, végre elárulták a leggazdagabbak titkát
Olvass tovább...
Különösen népszerű trükk lett az esti és hajnali átszellőztetés. Többen azt tapasztalták, hogy a legfontosabb nem maga a hűtés, hanem az, hogy napközben egyáltalán ne engedjék be a meleget. A redőnyök lehúzása, a sötétítés és az ablakok zárva tartása sok esetben látványosan csökkentheti a lakás felmelegedését. Sokan arról számoltak be, hogy a legnagyobb változást valójában nem egy új készülék hozta, hanem a megfelelő árnyékolás. A déli vagy nyugati fekvésű ablakokon keresztül ugyanis órák alatt extrém mennyiségű hő juthat be egy lakásba.
A mobilklímák megítélése már jóval vegyesebb. Bár sokan dicsérik őket, több tapasztalat szerint hangosak és a hatékonyságuk sem közelíti meg a split klímákét. Többen úgy fogalmaztak: végső megoldásként működhetnek, de hosszú távon nem feltétlenül jelentenek ideális választást. Némelyek pedig egyenesen túlárazott átverésnek titulálták.
Egyre többen próbálkoznak különböző házi praktikákkal is. Van, aki nedves törölközőket helyez az ablak közelébe, mások jégakkuval vagy fagyasztott palackokkal próbálják hűteni a levegőt. Ezek ugyan átmenetileg javíthatják a komfortérzetet, de tartós megoldást általában nem jelentenek.
Sajnos egyértelműen kirajzolódik, hogy sok ember számára ma már nem az a kérdés, szeretne-e légkondit, hanem hogy megengedheti-e magának. Egy komplett klímarendszer telepítése több százezer forintos kiadás lehet, amit nem minden háztartás tud vállalni, ráadásul van, ahol egyszerűen nincs is lehetőség az épület falszerkezete miatt a felfúrása.
A nyarak érezhetően forróbbak lettek, mint korábban. Néhány éve még elegendő volt egy ventilátor, ma viszont bizonyos lakásokban már napok alatt elviselhetetlenné válik a hőség. A szakemberek szerint ugyanakkor a legtöbb esetben nem egyetlen eszköz jelenti a megoldást, hanem több módszer kombinációja: megfelelő árnyékolás, éjszakai szellőztetés, ventilátor, valamint a hőt termelő berendezések tudatos használata. Ezek együtt sokszor meglepően sokat javíthatnak a lakás hőmérsékletén még akkor is, ha nincs légkondicionáló.
Az biztos, hogy a nyári hőhullámok erősödésével a kérdés évről évre egyre több embert érint. És bár a klíma továbbra is a leghatékonyabb megoldásnak számít, sokan még mindig azt keresik, hogyan lehet túlélni a kánikulát anélkül, hogy egy komplett hűtőrendszert kellene beszerelniük.

