promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezt az egy dolgot ne hagyd a forró kocsiban, komoly baj lehet belőle

Ezt az egy dolgot ne hagyd a forró kocsiban, komoly baj lehet belőle

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Élet
Kategória fejléc

Sok hétköznapi tárgy rejt komoly veszélyt, ha extrém hőségben az autó utasterében hagyjuk őket – még akkor is, ha ártalmatlannak tűnnek.

Hőségriadó idején az autók, furgonok, teherautók és kamionok utastere, illetve a kétkerekű járművek(motorok, robogók, csomagtartóval rendelkező biciklik csomagtere) életveszélyes hőmérsékletet érhet el.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) harmadfokú riasztást adott ki, ami a legmagasabb szintű figyelmeztetés extrém meleg időjárás esetén. Ilyenkor a jármű belseje fél óra alatt 50 fokra, egy órán belül pedig akár 65 fokra is felmelegedhet. Egy jármű árnyékban is gyorsan átmelegszik, ezért nem biztonságos benne hagyni bizonyos tárgyakat.

Mit nem szabad semmiképp a kocsiban hagyni a nyári hőségben

A jármű belső tere nyáron percek alatt forró kemencévé válhat. Ha valóban biztonságban szeretnénk tudni értékeinket és egészségünket a lehető legnagyobb mértékben szeretnénk óvni, semmit sem szabad az utastérben hagyni, ami érzékeny lehet a magas hőmérsékletre – különösen igaz ez a fájdalomcsillapító gyógyszerekre, az aeroszolokra és az üveg tartalmú tárgyakra. 

Fájdalomcsillapító gyógyszerek
Az ibuprofen vagy paracetamol típusú fájdalomcsillapító készítmények a magas hőmérséklet hatására elveszíthetik hatékonyságukat. Egyes tabletták szerkezete is megváltozhat, ami miatt káros anyagok keletkezhetnek bennük. 25 °C felett már károsodhatnak, veszíthetnek hatékonyságukból, és akár veszélyessé is válhatnak a szervezetre.

Folyadékok és vegyszere
A hőség hatására a flakonokban lévő folyadékok kitágulnak, ami szivárgást vagy akár robbanást is okozhat. Ez különösen igaz fertőtlenítőkre, tisztítószerekre és fagyállókra. Átlagosan már 50 °C fölött fennáll a robbanásveszély, ami könnyen kialakulhat egy zárt autó utasterében. Az extrém hőmérséklet miatt ezek a folyadékok veszélyt jelentenek, ha a csomagtérben hagyjuk őket. A hőmérséklet emelkedése miatt az autóban hagyott italok is gyorsabban megromlanak.

Elektronikai eszközök
Az okostelefonokat, laptopokat, tableteket és hordozható akkumulátorokat, navigációs rendszereket sem érdemes a járművek csomagterében hagyni. Ezek a készülékek könnyen túlmelegednek, tönkremehetnek, sőt fel is robbanhatnak. Fontos hozzátenni hogy az elektronikai eszközök a magas hőmérséklet és erős napsütés hatására végleg meghibásodhatnak.

Spray-k és aeroszolok
A spray palackok, például dezodor sprayek, légfrissítők, hajlakkok, rovarirtó szerek és aeroszolok 50 °C felett szintén robbanásveszélyesek lehetnek. A propán-bután gázokat tartalmazó tárgyakat a biztonság érdekében minden esetben árnyékos helyen érdemes tárolni. Fontos, hogy a maximális biztonság érdekében figyeljünk a csomagoláson található utasításokra is.

Üveg- és műanyag palackok
Az üveg- és átlátszó műanyag palackok nagyítóként viselkednek, ezért a napfény egy pontba összpontosulva könnyen meggyújthatja az autó belső kárpitját vagy más gyúlékony anyagot, ami tüzet okozhat a járműben. Az időjárás gyors változásai miatt sosem lehetünk biztosak abban, hogy nem emelkedik hirtelen a hőmérséklet, ezért ezeket a palackokat mindig árnyékos, biztonságos helyen vagy magunknál érdemes tartani, hogy elkerüljük a súlyos baleseteket.

Miért veszélyes a fent említett tárgyakat az autóban hagyni? 

A járművek forró utastere sokkal nagyobb veszélyt rejt magában, mint amit elsőre gondolnánk, szélsőséges esetben akár halálos következményekkel is járhat. Egyes gyógyszerek, például az aszpirin, magas hőmérséklet hatására kémiai szerkezetükben változnak meg, ami miatt elveszíthetik hatásukat, sőt irritálhatják a gyomrot vagy további kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak.

Az extrém hőség ellen nem elegendő csupán az időjárás változásaihoz alkalmazkodni; minden esetben gondoskodni kell arról, hogy az autóban ne maradjanak hőre érzékeny tárgyak.

Rendkívül fontos: soha ne hagyj gyermeket vagy állatot a forró autóban

Soha ne hagyjunk gyermeket vagy állatot az autó utasterében, még rövid időre sem. A testhőmérsékletük sokkal gyorsabban emelkedik, mint a felnőtteké, így percek alatt hőgutát kaphatnak, ami súlyos egészségkárosodáshoz vagy akár halálhoz is vezethet. A forró utastérben rekedt élőlények számára az extrém hőmérséklet életveszélyes körülményeket teremt, ezért mindig gondoskodjunk arról, hogy ők is biztonságban legyenek.

Praktikus tippek a járművek utasterének hűvösen tartásához a nyári hőség idején

A járművek utasterének túlzott felmelegedése ellen több praktikus módszerrel is védekezhetünk. Az egyik leghatékonyabb megoldás a hővisszaverő szélvédő- és ablak takarók használata, amelyek jelentősen csökkentik a napsugárzás intenzitását, így kevesebb hő jut be az autó belsejébe. A sötétített üvegek és UV-szűrős fóliák szintén mérsékelik a felmelegedést, emellett védelmet nyújtanak a káros UV-sugarakkal szemben is.

Ha tehetjük, mindig igyekezzünk árnyékos parkolóhelyet választani, hiszen ez már önmagában jelentősen csökkenti az autó belső hőmérsékletét.

Az alábbi videóban is ismertetik az extrém hőség következményéből felmelegedett utasterek veszélyeit: