promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Dugig vannak a pszichiátriai osztályok Magyarországon, Csernus Imre riasztó kijelentést tett

Dugig vannak a pszichiátriai osztályok Magyarországon, Csernus Imre riasztó kijelentést tett

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Élet
Kategória fejléc
Promotions

Az ünnepek alatt még fájdalmasabb a magány, előtérbe kerülnek a mentális problémák is.

A karácsonyi időszak a legtöbb ember számára az elcsendesedést, és a családot jelenti, ám sokaknak a magánnyal kell megküzdeniük ezekben a napokban. Az elmúlt 20 évben megduplázódott a magányosan élők száma Magyarországon, napjainkban csaknem 1,4 millió honfitársunkat érinti az egyedüllét.

A mentális betegségekben szenvedőknek szintén nehezebb pillanatokat kell átélniük az év ezen szakaszában. Csernus Imre az Index stábjának beszélt arról, hogy rengetegen kerülnek pszichiátriára az ünnepek alatt, az osztályok gyakorlatilag dugig vannak. Ugyanakkor Csernus szétválasztja a magányt és az egyedüllétet, utóbbit jó állapotnak tekinti, előbbivel van a probléma.

Hatalmas gond a társas magány is

Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély elnöke elmondta, hogy leginkább az egyedülléthez kapcsolódnak a hozzájuk befutó hívások, az ünnepek alatt pedig mintegy 15 százalékkal többen telefonálnak. Hozzátette, hogy sokszor azok is magányosak, akik amúgy családban élnek, de nem tudnak beszélni a problémákról egymással.

Vannak, akik csak egy jó szóra vágynak ilyenkor, mások viszont komoly problémákkal küzdenek. Csernus Imre a társas magányról is beszélt, amelyet a rutinszerű kommunikáció és a túlzásba vitt eszközhasználat is elősegíthet.

Csernus szerint általános a „búvalbéleltség” a magyarok körében, melyet sokan antidepresszáns-használattal próbálnak kompenzálni, ez azonban könnyedén függőséghez vezethet. A karácsonyhoz visszakanyarodva, sokan csupán „túlélik” az ünnepeket, valójában semmi örömöt nem lelnek abban, hogy a családjukkal vannak.

Úgy vélekedett, ha valaki tudja menedzselni a problémáit, az sokat segíthet, a legtöbb ember viszont nem tud ezekről beszélni, és szégyennek éli meg, valamint úgy gondolja, hogy emiatt őt „csökkent értékűnek” tartják a környezetében.

Csernus Imre szerint ugyanakkor a megoldás egyszerű, és az érzelmi intelligencia fejlesztése hozhatná el, első lépésként pedig a nehézségekkel való szembenézéssel kell kezdeni. Magunk szeretetét is fontosnak tartja, ezt azonban csak kellő kitartással lehet elérni.

A teljes beszélgetés itt tekinthető meg: