A zsíros, koszos fésű percek alatt tisztává varázsolható – és újra lesz gusztusod hozzányúlni
Olvass tovább...
Előfordulhat olyan eset, amikor a szövegkiemelő filc rikítóan színes csíkjait el kívánjuk távolítani egy papírlapról. Bármennyire meglepő, van rá egyszerű megoldás.
A szövegkiemelőnek vagy sorkiemelőnek nevezett írószerszám (angolul highlighter) alighanem egyike az emberiség legnagyobb találmányainak. Legalábbis az egyetemisták, irodisták és más, szellemi munkát végzők biztosan így gondolkodnak róla, míg mások ki nem állhatják a tolakodó, rózsaszín, neonzöld vagy neonsárga (és ki tudja, még milyen) színekben pompázó filceket.
Talán meglepő, de a feltalálóját is pontosan ismerjük, az amerikai Dr. Frank Honn nevét áldhatjuk vagy átkozhatjuk a szövegkiemelő miatt. A fluoreszkáló toll ötlete 1962-ben pattant ki a fejéből, és kezdetben Hi-Liter márkanéven hozta forgalomba a Carter's Ink Company.
Olvass tovább...
A legtöbben alighanem a sárga változatot szeretik belőle. Ez ugyanis egyrészt kiválóan elüt a fehér papírlaptól, másrészt pedig nem takarja ki feketén a szöveget, ha lefénymásoljuk, hanem a betűk szépen átlátszódnak alatta. A szövegkiemelő sikerét mutatja, hogy már a modern digitális eszközökben (például egy Word-dokumentumban) is tudjuk szimulálni a használatát.
De mi a helyzet akkor, ha el kívánjuk távolítani a papírlapról? Elsőre ez igen nehéz, sőt talán megoldhatatlan feladatnak tűnik, pedig egyáltalán nem az. Sőt, egy minden háztartásban jelen lévő anyag segítségével könnyen megszabadulhatunk a harsány csíkoktól.
Ez pedig nem más, mint a jó öreg citromlé, bármennyire is meglepő. A recept egyszerű: vágjunk ketté egy friss citromot, és áztassunk át a levével egy fülpiszkálót vagy más vattacsomót.
Húzzuk át párszor a színes kiemeléseken, és utána várjunk türelmesen, amíg azok lassan elhalványodnak, eltűnnek. Természetesen minél régebbi a kiemelés, annál makacsabb, vagyis annál nehezebb eltüntetni, de nem szabad feladni a reményt.
Így töröld le a festéket: