promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
4000 éves ókori jövendölés ijesztget: rossz irányba néz majd a Hold?

4000 éves ókori jövendölés ijesztget: rossz irányba néz majd a Hold?

Borítókép:  Profimedia
Élet
Kategória fejléc
Promotions

Az ókori emberek sokkal babonásabbak voltak a mostaniaknál. A csillagászati jelenségek mögött jó vagy rossz ómeneket sejtettek, és akadtak közöttük hátborzongatóak is.

A holdfogyatkozás akkor következik be, amikor a Föld a Nap és a Hold közé kerül, és ezáltal kitakarja árnyékával állandó kísérőnket. Legszebb példája ennek a teljes holdfogyatkozás, amelyet Magyarországon legközelebb 2025 szeptemberében élvezhetünk.

Érdekesség, hogy a holdfogyatkozás mindenhonnan látható, ahonnan a Hold éppen akkor látható, vagyis nem olyan, mint a napfogyatkozás, amely bolygónknak egy viszonylag keskeny sávját szokta érinteni.

A fentiekből is látható, hogy a holdfogyatkozás egy közönséges természeti jelenség, a beköszönte jó előre jelezhető. Manapság persze ez nem gond, sok ezer éve élt őseinknél viszont mindig a meglepetés erejével hatott, ezért babonás félelemmel figyelték az égitestek alkalmi eltűnését.

Egy nemrég elemzés alá vett, mintegy 4000 éves babiloni szöveg is halálos ómeneket kapcsol a holdfogyatkozáshoz. Pedig a mezopotámiai népet egyáltalán nem lehet primitív csillagászati ismeretekkel vádolni, de a tudomány mellett a babonákban is erősen hittek.

A holdfogyatkozásokat gyakran egy király halála előjelének tekintették, érthető tehát, miért figyelték szorongva ezeket az égi jelenségeket. Az említett babilóniai szövegek négy agyagtáblán olvashatók, és már bő évszázada a londoni British Museum őrzi őket.

Egy új tanulmány elkészítette a pontos fordításukat, és a kutatók maguk is rácsodálkoztak, milyen változatos jövendöléseket tudtak tenni az ókori emberek a holdfogyatkozásokkal kapcsolatban.

Szerintük a reggeli órákban észlelt jelenség egyenesen egy dinasztia pusztulását hirdette előre, és a babilóniai csillagászok meg voltak győződve arról, hogy ezeket az égi jeleket az istenek helyezték az égboltra, hogy kódolt üzeneteket juttassanak el általuk a Földre.

Az ókori tudósok úgy hitték, hogy az esti holdfogyatkozás járvány közeledtére utal, míg ha az „rossz irányban” következik be, akkor Özönvíz pusztítja el a bolygót. Kutatók szerint a „rossz irány” azt jelentheti, hogy a Hold a másik arcát mutatja felénk, de szerencsére ez normál körülmények között nem következhet be.

A babilóniai Bábel tornya tényleg létezhetett: