
Térdre kényszeríti a világot Irán, példátlan válságot indít el, amit tettek
Olvass tovább...


Az egyik legnépszerűbb, üzemanyagárakkal foglalkozó honlap brutális számokat írt péntek reggelre, de az oroszok sincsenek most jó helyzetben.
Az egész világot foglalkoztatja, hogy meddig tart még a Közel-Keleten a háború, ugyanis a kirobbant konfliktust az egész világ olajpiacát felborította. Arról, hogy ez miért történhet meg ebben a cikkünkben írtunk részletesen:

Olvass tovább...
Nincs ez máshogy Magyarországon sem. Hazánkat nemcsak a közel-keleti háború miatt sújtja az elszálló olajár, hanem amiatt is, mert jelenleg nem kapunk nyersolajat Oroszországból, ugyanis továbbra sem üzemel a Barátság kőolajvezeték.
A napokban jelentette be a MOL, hogy feljelentést tesz Horvátország ellen, amiért nem hajlandóak segíteni a lassan kialakuló olajválságban:
"A MOL és a Slovnaft az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságán jelentette fel a horvát kőolajszállító vezetéket üzemeltető vállalat JANAF-ot a monopol helyzettel való visszaélés vádjával."
- írja közleményében a MOL.
Arról, hogy a horvátok miért nem engednek át orosz nyersolajat az Adria vezetéken ebben a cikkünkben írtunk részletesebben:

Olvass tovább...
Péntek reggel mindenkinek kikerekedett aki a szeme, aki megállt tankolni, ugyanis a holtankoljak.hu felületén megjelent, hogy akár 717,9 forintot is elkérhetnek a töltőállomásokon a gázolajért, míg a 95-ös benzinért 692,9 forintot is. Ez a maximális ár, azonban az átlagár sem pénztárcabarát, ugyanis A péntektől a benzin bruttó 6 forinttal, a gázolaj bruttó 15 forinttal drágult, ez azt jelenti, hogy a gázolaj átlagára 606 forint.
Az orosz újságok is foglalkoznak a világon kialakult válsággal, ugyanis minél magasabb a Brent nyersolaj ára, úgy emelkedik az orosz Ural nyersolaj ára. A legfrissebb adatok szerint a Brent hordónkénti ára 83–86 dollár, míg az orosz olajé 70 dollár fölé kúszott. Ezzel a kialakult helyzettel most Ukrajna is foglalkozik.
„Egy hordó Ural olaj ára legutóbb 2025 júniusában haladta meg a 70 dollárt.”
- szemlézett egy ukrán gazdasági lapot az eadaily.com.
A lap szerint januárban ez az 40,95 dollár volt hordónként.
Egy másik ukrán lap viszont arról értekezik, hogy nagyon nehéz meghatározni az orosz olaj árát, hiszen ki van zárva a globális piacról - írja az rbc.ua.
Az orosz lapok azt írják, nem véletlen az áremelkedés, hiszen az amerikai szankciók miatt India elkezdte csökkenteni az orosz olajimportját, a szállítási és közvetítői költségek pedig megnőttek. Az iráni válság azonban megváltoztatja a helyzetet és megoldás lehet a piaci pangásra, mivel a Perzsa-öböltől függő országok újra Oroszországtól vásárolhatnak kőolajat. Azonban a Reuters információi szerint az oroszok nem örülhetnek annak, hogy emelkedett a nyersolaj ára, mivel ukrán dróntámadások és a zord téli viharok jelentősen korlátozták az ország olajexport-kapacitását.