
Elképesztő új adót vezettek be Magyarországon, ennyit kell fizetni
Olvass tovább...


Magyarországon új helyi teher szabálya kerül érvénybe: a lakók már most találgatják, pontosan miért és mennyit kell majd fizetniük.
Új közteher jelent meg Magyarország egyik településén, és rengeteg kutyatartó már most értetlenül áll a döntés előtt. A friss szabály Szigethalmon lép életbe, ahol minden négy hónaposnál idősebb kutya után úgynevezett ebrendészeti hozzájárulást kell fizetni.
A köznyelv ezt egyszerűen ebadó néven ismeri, és az összeg nem kevés: évente ezer forint helyett pontosan 6000 forintot kérnek minden gazdától. Az ebadó azonban nem minden esetben egységes, mert a veszélyesnek minősített ebek után a teher már 20 ezer forint.
A lépés célja hivatalosan az, hogy a bevételt ivartalanítási programokra, menhelyek fenntartására és állatvédő szervezetek támogatására fordítsák. Erről Dr. Petyi Beáta alpolgármester beszélt, hangsúlyozva: a határozat teljes egészében a helyi állatvédelem erősítését szolgálja.

Olvass tovább...
A befizetési kötelezettségről a település jegyzője 2026. február végéig értesíti a kutyatartókat, a határidő pedig április lesz. Aki késik a befizetéssel, annak tartozását hivatalos eljárás keretében fogják behajtani.
Az új szabály szerint minden olyan kutyára ki kell fizetni a hozzájárulást, amely 2026. január 1-jén már elmúlt négy hónapos. Ugyanakkor több mentesség is érvényben van: az ivartalanított, a segítő, a vakvezető, valamint a menhelyről örökbefogadott kutyák gazdái mentesülnek a fizetés alól.
A tulajdonosoknak 15 napon belül be kell jelenteniük az új kutya érkezését, de azt is, ha kedvencük elpusztul vagy megváltozik a lakhelye.
A rendszer alapját a 2025-ben megtartott ebösszeírás adja, amely november 3. és december 19. között zajlik majd. Erre az önkormányzatoknak háromévente van törvényi kötelezettségük.
Magyarország önkormányzatai már több mint egy évtizede dönthetnek helyi szintű kutyaadó bevezetéséről, a mostani lépés pedig újabb települést sorol a szabály alkalmazói közé.

Olvass tovább...
A helyzet érdekessége, hogy hasonló jellegű szabályozások a környező országokban is előfordulnak. Egyes szlovákiai városokban pedig már olyan szabály is érvénybe került, amely szerint a tiltott helyen vagy szabálytalan módon végzett, túl gyorsan történő gyaloglás miatt is kiszabhattak bírságot.
Érdemes felidézni, hogy ez nem az első olyan helyi teher, amely meglepte a lakosságot. Korábban Balatonfőkajáron is bevezettek egy különös adót: a kerítés adót. Ott az élő sövényen kívül épített kerítések után kellett fizetni, méghozzá folyóméterenként 1000 forintot.
A döntés akkor is vegyes fogadtatásra talált, de jól mutatja, mennyire sokféle, kreatív helyi adó jelenhet meg Magyarország településein.
A különféle helyi adók elterjedése kellően példázza, hogy az önkormányzatok egyre több területen keresik a pluszbevételi lehetőségeket, gyakran olyan megoldásokkal, amelyek korábban szinte elképzelhetetlenek lettek volna.
A kerítésadó és a zsombói magasépítmény-adó példája rávilágít arra, hogy a települések igyekeznek saját pénzügyi lábukon stabilabban állni, még akkor is, ha ez új terheket ró a lakókra vagy a helyben működő cégekre. Bár ezek az adók elsőre sokakat meghökkentenek, hosszú távon hozzájárulhatnak a települési infrastruktúra fejlesztéséhez, a közszolgáltatások fenntartásához és a helyi költségvetés kiszámíthatóbb működéséhez.

Olvass tovább...