promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Elképesztő, hogy mit írnak külföldön Putyin budapesti látogatásáról

Elképesztő, hogy mit írnak külföldön Putyin budapesti látogatásáról

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

A világsajtó figyelmének középpontjában a közelgő budapesti békecsúcs áll. 

A budapesti békecsúcs

A világpolitika színpadán mindig zajlanak az események, mostanában viszont különösen mozgalmas időszakot élünk. Az ukrajnai háború immár több, mint három éve tart, most viszont komoly lehetőség kínálkozik a békés lezárásra, a közeljövőben ugyanis Budapesten rendeznek békecsúcsot.

Ez kétségkívül magyar diplomáciai siker is, de azért mégsem mi vagyunk a főszereplők - lássuk be, Donald Trump és Vlagyimir Putyin véleménye kicsit fajsúlyosabb a kérdésben.

A két prominens vendég mellett bizonyára sokaknak feltűnt, hogy van, aki (egyelőre) kimaradt a meghívottak közül, pedig ő is érintett a konfliktusban - az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij.

Baljós előjelek

Ez a tény természetesen az ukránok figyelmét sem kerülte el, ráadásul baljós előjelek is akadtak: Zelenszkij nem túl régiben Washingtonban járkált, ahol a különböző sajtóorgánumok szerint nem bántak vele túlzottan szívélyesen, többen is arról számoltak be, hogy Trump elnök igen kemény hangnemben igyekezett rávenni az ukrán elnököt területek feladására, az amerikai védelmi miniszter, Pete Hegseth pedig konkrétan az orosz zászló sávozásával és színeivel megegyező nyakkendőt viselt a tárgyalás alatt, amit a diplomácia világában könnyen lehet üzenetként értelmezni.

Az továbbra sem világos, hogy vajon Zelenszkij is részt vesz-e a budapesti békecsúcson, de a BBC értesülései szerint az ukrán elnök már jelezte, hogy egyébként részt venne rajta, még úgy is, hogy Budapestet nem tartja a legideálisabb helyszínnek - a magyar-ukrán politikai viszony volt már ennél jobb, de Zelenszkij úgy nyilatkozott, hogy ha meghívják, akkor eljön.

Az ukrán sajtó hírei

Természetesen az ukrajnai sajtó is foglalkozik a kérdéssel és Zelenszkij hozzáállásával, ahol talán még árnyaltabban foglalkoznak az ukrán elnök nyilatkozatiról.

A 24tv.ua, a Kanal24 (Канал24) nevű TV-csatorna híroldala például azt írja, hogy Zelenszkij tulajdonképpen bármilyen formában elfogadja a budapesti békecsúcs legitimitását, akkor is, ha őt nem hívják meg.

A Times New World beszámolója arról, hogy miért Budapesten lesz a békecsúcs helyszíne:

forrás: BBC, 24tv.ua