promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezért fulladnak bele egyre többen a Balatonba, elkerülhető a tragédia

Ezért fulladnak bele egyre többen a Balatonba, elkerülhető a tragédia

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Ezért történik a rengeteg baleset.

Tragédiák a Balatonon: egyre több a fulladásos eset

Az elmúlt években sajnos hazánkban megnőtt a fulladásos balesetek száma. A nyári kánikulában sokan választják a strandokat és a Balaton a kikapcsolódás helszínéül, ám a felelőtlen fürdőzés súlyos következményekkel járhat.

A vízi balesetek legtöbbször elkerülhetők lennének, ha a fürdőzők betartanák az alapvető biztonsági szabályokat és alaposan figyelnének saját fizikai állapotukra. A vízimentők minden évben hangsúlyozzák: a tragédiák legtöbbször emberi mulasztás vagy rossz döntés következményei.

Sok esetben a strandolók alábecsülik a Balaton veszélyeit, pedig a sekélynek tűnő víz is lehet alattomos, főleg ha valaki hirtelen kerül mélyebb részre, elfárad vagy pánikba esik.

A leggyakoribb hibák, amelyek bajhoz vezetnek

Az egyik legnagyobb hiba, hogy sokan tele hassal, közvetlenül étkezés után mennek be a vízbe. Ilyenkor a szervezet jelentős része az emésztéssel van elfoglalva, ami könnyen rosszulléthez, izomgörcshöz vezethet a vízben.

Ugyanilyen veszélyes a felhevült testtel történő hirtelen vízbe ugrás is, ami sokkot okozhat, a szív pedig ezt nem mindig tudja kezelni. A szél és a hullámzás szintén könnyen becsaphatja a fürdőzőket.

Gyakran előfordul, hogy valaki matraccal elindul, nem veszi észre, hogy sodródik és mire észbe kap, már messze van a parttól, képtelen visszaúszni. Emellett sokan nem mérik fel saját úszástudásukat, túl messzire mennek a parttól vagy mély vízbe merészkednek, ami szintén tragédiát okozhat.

Így fürödj biztonságosan: alapszabályok mindenkinek

Ahhoz, hogy a strandolás valóban élmény maradjon, néhány egyszerű szabályt mindig be kell tartani. Étkezés után legalább egy órát várj, mielőtt vízbe mennél. A napozás után ne ugorj be hirtelen a hideg vízbe - először hűtsd le magad fokozatosan.

Ha nem vagy biztos az úszástudásodban, ne menj mély vízbe és mindig használj megfelelő segédeszközt, de ne hagyatkozz teljesen a matracra vagy felfújható eszközökre.

Figyeld a viharjelzést - ha villog a sárga vagy a piros fény, azonnal gyere ki a vízből. Soha ne fürödj alkoholos befolyásoltság alatt. A szakértők és vízimentők szerint ha ezeket a szabályokat betartod, jelentősen csökkentheted a baleset kockázatát és a Balaton valóban a kikapcsolódás és a biztonság helyszíne maradhat számodra is.

Bagyó Sándor, a Vízimentők Szövetségének elnöke: