
József Attila gyerekként leírt egy nagyon rejtélyes dolgot, amire eddig nem igazán kerestük a választ
Olvass tovább...
A forint nyolc évtizedes története alatt rengeteg érdekes pénzváltozat került a használók elé, most is mutatunk egy ilyet.
Az Európai Unió tagjaként egyértelmű iránynak tűnik, hogy a szeretve féltett (de sok tekintetben koloncnak is számító) forintunkat előbb-utóbb euróra cseréljük. A fizetőeszköz régóta a szívünkhöz nőtt, de vannak gazdasági érvek, amelyek a leváltása mellett szólnak.
A forint név már a középkorban is jól csengett, a névadó itáliai Firenze városában a 13. század közepe óta vertek ilyen néven kiváló minőségű aranypénzt. Magyarországon Károly Róbert idején jelent meg a forint, és nem véletlenül, hiszen az Anjou-házi király maga is Firenzéből hozatott pénzverő mestereket.
A 20. század elején a fiatal József Attila is úgy lelkendezett egy korai versében, hogy „De szeretnék gazdag lenni, Egyszer libasültet enni, Jó ruhába járni kelni, S öt forintér kuglert venni.” Bár akkoriban éppen a korona volt a magyarországi hivatalos fizetőeszköz, a korábbi osztrák–magyar forint a gyakorlatban egészen az 1900-as évek elejéig jelen volt, így komponálhatta bele versébe a költőpalánta.
Olvass tovább...
A mai forint 1946-ban jelent meg Magyarországon, és azóta „milliónyi” változata született, vagyis a szenvedélyes gyűjtők kincsesbányájának számít. Most például az 1 forintos érméről derült ki olyan, ami megdobogtathatja a szívüket.
Az 1946 és 1989 között vert érmék közt jó néhány „aranyos” csillogású található, amelyekről gyorsan el is terjedt, hogy valóban magas nemesfém-tartalommal rendelkeznek. De tényleg így van? A válasz sajnos kiábrándító.
A sárgás változatok talán rézből készülhettek, mert a 2 forintos érmék lapkáira verték őket. De az is lehet, hogy csak az öntőformában maradt némi réz, így került rá az 1 forintosokra a sárga bevonat.
Bármennyire meglepő, a fentiek ellenére valóban létezik arany 1 forintos érme. De az csupán emlékérme, jóval kisebb az eredeti változatnál, a Magyar Pénzverő Zrt. a forint bevezetésének 60. évfordulójára készítette. Viszont valóban színarany, így nem érdemes 1 forintosként fizetni vele a boltban.
Íme az arany változat:
Érdekességek az aranynak hitt 1 forintosról:
Olvass tovább...