
Elhagyott paneltömböt találtak a Balaton mellett, iszonyatos, amit bezártak a falak közé
Olvass tovább...
Több mód is van rá, nem csak vezető beosztásban, de átlagos munkakörben is megoldható.
A legfrissebb nyilatkozatokat hallva tulajdonképpen kijelenthetjük, hogy a magyar gazdaság nem most éli a fénykorát - többek között már Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is elismerte, hogy a növekedés elmarad a várttól, amit a Nemzetközi Valutaalap előrejelzése is megerősített.
Aki figyeli a forint-euró árfolyamot, annak minden bizonyára az is feltűnt, hogy az euró már egy jó ideje a 400 forint feletti sávban tartózkodik. Bár a recessziótól a nyugat-európai gazdaságok sem mentesek (gondoljunk csak a német autóiparra), az euró azért még mindig stabilabb, mint a forint, így nem csoda, ha sok emberben felmerül, hogy örülne, ha forint helyett euróban kapná a fizetését.
Bár a hazai törvények kötelezik a munkáltatót arra, hogy forintban fizesse ki a bért, mégis vannak módjai annak, hogy euróban kapjuk meg a fizetésünket, még akkor is, ha nem felsővezetői pozícióban dolgozunk, a dolog ráadásul nem is illegális.
Olvass tovább...
Mint azt fentebb már említettük, Magyarországon a Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint a munkabért alapvetően forintban kell megállapítani és kifizetni, ettől eltérni csak meghatározott esetekben lehet.
Az első csoportba azok tartoznak, amiket leginkább kivételes esetekként lehetne leírni. Ilyen eset például a külföldi munkavégzés, vagyis ha a munkavállaló munkáját részben vagy egészben külföldön végzi, a munkabér más devizában is megállapítható és kifizethető. Jobban járnak a vezető állású munkavállalók (pl. ügyvezetők, cégvezetők), akik számára Mt. 209. §-a alapján a munkabér devizában is megállapítható és kifizethető.
A harmadik eset az, ha van egy külföldi elem a munkaviszonyban: ha például valaki külföldi állampolgár (például határon túli magyar, aki itthon dolgozik) lehetőség nyílik arra, hogy a felek a munkabért a munkavállaló állampolgársága szerinti devizában folyósítsák.
Ezen esetek mellett azonban a teljesen "átlagos" munkavállalók számára is vannak lehetőségek, amihez csak egy egészen kicsi banki bűvészkedésre van szükség.
Olvass tovább...
És akkor most nézzük, mik az esélyeink akkor, ha nem vagyunk céges felsővezetők.
Az egyik a devizaszámlára történő utalás: a munkavállaló megadhat egy devizaszámlát a munkáltatónak, amelyre a munkabér kifizetését kéri. Ebben az esetben a munkavállaló az adott devizában juthat a pénzéhez, de a kifizetés forintban történik, az átváltás költségei pedig a munkavállalót terhelik.
Abban az esetben, ha a foglalkoztatás nem munkaviszony keretében, hanem megbízási jogviszony alapján történik, a felekre nem vonatkoznak a Munka Törvénykönyvének szigorú előírásai, így szabadon dönthetnek arról, hogy az ellenértéket milyen devizanemben állapítják meg és fizetik ki - ebben az esetben tehát lehetőség nyílik arra, hogy a díjazás akár euróban is történjen.
Egy másik alternatíva a munkabér árfolyamértékhez kötése. A munkáltató dönthet úgy, hogy a munkavállalók havi forintban megállapított bérét egy meghatározott deviza - például az euró - árfolyamához igazítja. Az árfolyam-ingadozásból adódó eltéréseket pedig bizonyos időszakonként, például negyedévente korrigálja. A korrekció pontos szabályait elegendő belső szabályzatban rögzíteni.
Az még fontos megjegyezni, hogy a munkabérből levonandó és a munkabéren felül fizetendő adókat és járulékokat minden esetben forintban kell meghatározni, levonni, bevallani és befizetni.
Amennyiben valakit komoly érdekel a dolog, érdemes lehet szakember segítségét kérni - rövid keresés után kiderül, hogy több ügyvédi iroda és pénzügyi tanácsadó cég is foglalkozik ilyesmivel, akik minden bizonnyal szívesen segítenek ebben.