
Gmail-t használsz? Már az FBI is kiadta a figyelmeztetést
Olvass tovább...
Zalaegerszegen történt – 21 nap kellett ahhoz, hogy észre vegye a mit sem sejtő házaspár: valaki teljesen lenullázta őket, kifosztották bankszámlájukat.
21 napon keresztül zajlott a megtévesztés egy rendkívül agyafúrt ügy kapcsán, miszerint a zalaegerszegi házaspár azt hitte, segítenek leleplezni egy pénzügyi visszaélést – valójában lépésről lépésre elveszítették minden megtakarításukat.
A férfit február végén hívta fel egy ismeretlen szélhálmos, aki banki ügyintézőként mutatkozott be. Az álszemély állította: több mobiltelefon vásárlása történt az ő számlájáról, sőt, a számítógépét is feltörték. A „bankos” egy linket küldött neki, amely egy ScreenConnect nevű távvezérlő programot telepített a célpont számítógépére – ezzel az elkövetők teljes hozzáférést kaptak a digitális eszközön eltárolt adatokhoz. Nem sokkal később egy magát rendőrnek kiadó személy jelentkezett, aki „segítséget” ígért a számítógép biztonságos visszaállításához.
Másnap a feleség is kapott egy hívást: az ő számláján is gyanús mozgásokat emlegettek. Ő is letöltötte a programot, és követte az utasításokat – innentől kezdve a házaspár teljesen a csalók irányítása alá került.
A pszichológiai nyomás nem ért véget az adatok megszerzésével. A csalók meggyőzték őket arról, hogy az ügy részeként hitelt kell felvenniük, hogy „lebuktassanak” egy hamis ügyintézőt. A pár fel is vette a kért összegeket két külön banknál – majd a csalók utasításai alapján megszerzett több millió forintot, a sarlatánok kriptovalutába fektették, amit aztán az elkövetők a saját bankszámláikra folyósítottak.
A legmegdöbbentőbb az egész történetben, hogy mindez három héten keresztül zajlott úgy, hogy az áldozatok végig azt hitték: egy titkosszolgálati akció részesei. A csalók azt állították, hogy minden mozgást figyelnek, és senkinek sem beszélhetnek a dologról. A házaspár napi 8 órát is telefonon töltött az álrendőrökkel, közösségi oldalaikat is feltörték – gyakorlatilag teljes digitális elszigeteltségbe kerültek.
Végül a rendőrség kereste fel a csalódott házaspárt, és derült ki: a teljes vagyonuk – közel 20 millió forint – odalett. Az eset kapcsán ismeretlen tettes ellen indult büntetőeljárás, és a rendőrség nyomozást folytat.
Olvass tovább...
A történet egyértelművé teszi, hogy a hasonló típusú online csalások esetében már nem elméleti veszélyről van szó – a séma nagyon is valós kockázatot jelent, és könnyen áldozatául eshet bárki, aki figyelmetlen, gyanútlan vagy épp túlzottan bízik a telefon másik végén hallható „hivatalosnak tűnő” hangban.
A Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság figyelmeztetése szerint az online térben már nem elég csak „óvatosnak” lenni – tudatosságra és felkészültségre hívják fel a figyelmet, mert a csalók pszichológiai nyomást alkalmaznak, gyakran hivatalos hangnemben, rendőrségi vagy banki szerepbe bújva próbálnak bizalmat építeni. Az alábbi pontok segítenek, hogy ne váljunk áldozattá:
Soha ne bízzunk ismeretlen telefonálókban, akik pénzügyi adatokat vagy biztonsági információkat kérnek. Még ha a hívó hangja hivatalosnak, segítőkésznek tűnik is, ne osszunk meg semmiféle személyes vagy pénzügyi adatot – egyetlen bank vagy hatóság sem kér érzékeny információkat telefonon keresztül.
Ne töltsünk le ismeretlen alkalmazásokat, különösen akkor, ha azt egy anonim telefonáló kéri tőlünk. Az adathalász szoftverekkel – például távoli asztal hozzáférést biztosító programokkal a csalók pillanatok alatt átvehetik az irányítást az eszközeink felett és hozzáférhetnek banki vagy személyes adatainkhoz.
Ne kattintsunk rá gyanús e-mailekben vagy SMS-ben küldött linkekre. Ezek gyakran adathalász oldalakra vezetnek, amelyek megszólalásig hasonlítanak hivatalos banki vagy állami portálokra – de valójában a hackerek adatlopás céljából készítik.
Ne válaszoljunk olyan üzenetekre, amelyek PIN-kódot, jelszót, biztonsági kódot kérnek – ezek az információk soha nem kerülhetnek illetéktelen kezekbe, egy hivatalos szerv sem kéri el ezeket ilyformán.
Ha gyanús kérdések vagy kérések érkeznek, azonnal szakítsuk meg a beszélgetést, és közvetlenül keressük fel a bankunkat a hivatalos ügyfélszolgálati telefonszámon. Soha ne hivatkozzunk a korábbi hívásra – kezdjük elölről az ellenőrzést hivatalos úton.
Állandó éberség szükséges: ha bármilyen megérzésünk támad, hogy valami nem stimmel, inkább kérjünk segítséget vagy konzultáljunk ismerősökkel – a csalók legnagyobb fegyvere abból adódik, ha elszigetelnek minket és sürgető pszichológiai nyomást mérnek az áldozatokra.
A modern csalók nem maszkban lopakodnak – hanem linkeket küldenek, és türelmesen várnak. A digitális térben pedig egy pillanatnyi figyelmetlenség is súlyos következményeket vonhat maga után.
Ebben a videóban kettő zsarolóprogramot ismertet a narrátor, amit a kibertámadók előszeretettel bevethetnek az óvatlan célpontok számítógépein, virtuálisan, a "Screenconnect" szoftveren keresztül:
Olvass tovább...