promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Harkányi Endre utolsó interjújában József Attila versét szavalta, fájdalmas emlékek öntötték el

Harkányi Endre utolsó interjújában József Attila versét szavalta, fájdalmas emlékek öntötték el

Borítókép:  Szalay Zoltán / Fortepan
Belföldi hírek
Kategória fejléc

A 90 éves színművész utoljára hallhattuk verset mondani.

Szomorú hírt közölt vasárnap a Vígszínház, Harkányi Endre, Kossuth-díjas, Jászai Mari-díjas színész 90 éves korában, február 21-én elhunyt. A Halhatatlanok társulatának örökös tagjától megrendülten búcsúzott a színház, mint írták:

„Az egyik legismertebb, korszakos jelentőségű művész, a magyar színházi élet meghatározó egyénisége volt. Színházi bemutatóinak száma meghaladta a 150-et, felsorolni is képtelenség megannyi kiemelkedő alakítását”

– áll a közleményben.

Harkányi Endrét a Vígszínház saját halottjának tekinti, búcsúztatója kapcsán azonban még nem tettek közzé információkat. A színművész néhány héttel ezelőtt nyilatkozott röviden az állapotáról a Story magazinnak, akkor elárulta, hogy combnyaktörés miatt került kórházba.

József Attila verssel búcsúzott Harkányi Endre

Mint fogalmazott, megbotlott otthon, majd elesett, ám nem tudja, hogyan. Gyógytornáztatták, a kiváló ellátást is említette:

„Hárman vagyunk a szobában. Tízméteres teraszunk van, lent a sétány, a nővérek kedvesek. Mit akarjak még?”

– tette hozzá.

Utolsó nagyobb lélegzetvételű interjúját a Klubrádiónak adta 90. születésnapját követően. A színművész József Attila Reménytelenül című versét szavalta el Kun Éva kérésére. Mint mondta, „nem nagyon vidám” versről van szó.

Elárulta, amikor ezt a költeményt szavalja, mindig lelki fájdalmat érez, hozzátéve, ismerte József Attila családját, így nővérének, Etelkának a fiát is:

Harkányi Endre nem csupán a színpadon és a filmvásznon alakított maradandót. A hangját is egy ország ismerte, a kicsiktől a nagyokig. Mézga Gézának, a Vízipók-csodapók Keresztespókjának is kölcsönözte a hangját, de Danny DeVito és Louis de Funés jellegzetes karakteréhez is hozzátett a szinkronmunkáival.

1962-ben vehette át a Jászai Mari-díjat, majd 2005-ben a Kiváló művész címet, 2008-ban pedig beválasztották a Halhatatlanok Társulatába. 2010-ben a legrangosabb állami művészeti kitüntetést, a Kossuth-díjat is átvehette.