Váratlan lépés, korábban élesítették az Ügyfélkapu+ új belépési módszerét
Olvass tovább...
Legalább olyan fontos, mint az Ügyfélkapu, teljesen megváltozik az ingatlanok ügyintézése.
Az elmúlt hetekben a legtöbben az Ügyfélkapus átállással voltak elfoglalva, azonban egy hasonlóan fontos változást is hoz a január, méghozzá a földhivatalok kapcsán. Január 15-től ugyanis elindul az E-ING rendszer, ami az e-ingatlan nyilvántartást jelenti.
Az új rendszer legfőbb célja, hogy csökkentse a személyes ügyintézés sokszor körülményes és hosszadalmas folyamatait, amit az online megoldásokkal lehet elérni, amelyhez egy hatalmas adatbázis kiépítése is szükséges volt.
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény és a végrehajtásáról szóló kormányrendelet alapján végrehajtandó digitalizáció a félmilliomodik véglegesített döntés meghozataláig tartó átmeneti időszakot követően az ingatlan-ügyintézés elsődleges formájává válik, addig azonban még papír alapon is folytatódnak az eljárások.
Olvass tovább...
Az új rendszer sokkal gyorsabb lesz, mint az eddigi, a tulajdonjog bejegyzése akár egy napon belül is végbemehet, azonban a tulajdonjog bejegyzési engedélyhez továbbra is ügyvéd előtti személyes jelenlét szükséges, itt azonban már Ügyfélkapu+ és Digitális Állampolgárság alkalmazás segítségével is hitelesíthetjik a dokumentumokat, elektronikus aláírás segítségével.
Az E-ING rendszer az eredeti tervek szerint tavaly februárral indult volna, ám ezt október 1-re, végül 2025. január 15-re halasztották. Szakértők szerint már idén véget ér az átmeneti időszak, hiszen „végleges döntésnek” bizonyul a lakástranzakción kívül az ajándékozás, a jelzálogjog bejegyzése, a termőföldekkel kapcsolatos minden ügylet, a hagyatéki eljárásokkal kapcsolatos tulajdonosváltozások, és a haszonélvezeti jog bejegyzése is.
Olvass tovább...
Több földhivatal már korábban csatlakozott az elektronikus rendszerhez, a tulajdoni lapok lekérdezését is ezen hajtották végre. Január 15-től viszont már minden földhivatal az E-ING nyilvántartásban jegyzi be a változásokat – számolt be róla a Portfolio.
Az ügyvédeknek az új rendszer használatához speciális jogosultságot kell szerezniük, ami kötelező képzések és egy vizsga teljesítése után kapható meg. Ezt követően azonban mind az ügyvéd, mind az ügyfelei gyorsabban intézhetik az adásvételi szerződéseket.
Még több információt kaphatunk az átállás kapcsán az alábbi, szakértői videóból: