Nem adott borravalót a dühöngő futárnak, gusztustalan dolgot tett az ételével
Olvass tovább...
Most nem a családoknak kedvezett az állam, már ha egyáltalán nevezhető ez kedvezménynek.
Családosok, 25 év alattiak, első házasok – SZJA-kedvezményből többfélét is ismerünk, ezek általában időszakos jelleggel járnak és a fizetések szempontjából nagyon nem mindegy, hogy valaki adómentességet kap, a legtöbb bevételforma után ugyanis fizetni kell az állam felé. Vannak azonban úgynevezett „szürke zónák” is, amellyel nehéz mit kezdeni, hiszen bár bevételnek számít, annak mértéke gyakorlatilag kiszámíthatatlan.
Ilyen a borravaló is, ami az alternatív fizetési formák elterjedésével ugyan visszaszorult, még így is szemmel látható összeget jelent, amit sok esetben beleépítenek a fizetésbe. De mégis hogy viszonyul ehhez a hazai adórendszer?
Adózási szempontból a borravaló bizonyos feltételek mellett adómentes bevételnek számít, azonban külön jogszabály vonatkozott arra az esetre, ha közvetlenül a vendégtől kapják, illetve ha bekerül a pénztárgépbe, és azt utólag a munkáltató osztja szét a dolgozók között. Eddig csupán előbbi esetben volt alkalmazható az adómentesség, utóbbinál viszont már nem.
Olvass tovább...
Mint azonban azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közölte, 2025. január 1-től kedvezőbbek lettek az adózási szabályok, hiszen már nem csak akkor számít adómentesnek a borravaló, ha a munkavállaló közvetlenül a vendégtől veszi át azt, ugyanis ettől az évtől már a munkáltató által szétosztott borravaló után sem kell adót fizetni, legalábbis akkor, ha betartják az ide vonatkozó szabályokat:
„Ehhez azonban olyan nyilvántartást kell vezetnie, amelyből kiderül, kinek, mikor és mekkora összeget juttatott borravalóként, vagyis minden olyan adatot fel kell tüntetnie a nyilvántartásban, amellyel a kifizetést igazolja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak”
– fogalmazott közleményében a NAV.
Olvass tovább...
„Így tehát, ha a borravalót a vendég, a fogyasztó nem készpénzben, hanem bankkártyával, illetve azonnali átutalással fizeti, a dolgozó csak akkor kaphatja meg azt adómentesen, ha ezekről az összegekről a vendéglátóhely üzemeltetője egyértelmű nyilvántartást vezet”
– tették hozzá.
Külön kérdést képez a borravaló és a szervizdíj közötti különbség, erről korábban a Heti Napló készített egy összefoglaló riportot: