promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ijesztő kérdés merült fel hazánkról, ez a vészforgatókönyv háború esetére

Ijesztő kérdés merült fel hazánkról, ez a vészforgatókönyv háború esetére

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Magyarok tervezték meg a menekülési útvonalat, ezt kell tenni ha kitör a háború.

A háború gondolata érthetően mindenkit aggodalommal tölt el - különösen fenyegető valósággá vált mióta kitört az orosz-ukrán háború. Kis túlzással naponta kapjuk a háborús pszichózist mind a NATO, mind az orosz vezetés részéről. Őszintén reméljük, hogy soha nem kell ilyen helyzettel szembenézni - ennek ellenére talán érdemes előre átgondolni, mit tennénk, ha bekövetkezne egy ilyen helyzet.

A Redditen nemrég egy beszélgetés indult arról, hogyan készüljünk fel, ha Magyarországot érintené egy durva fegyveres konfliktus, és valaki esetleg úgy döntene, hogy inkább elhagyja az országot. A beszélgetés során több gyakorlati tanács és megfontolandó, érdekes szempont is felmerült.

Menekülés autóval: A legfontosabb holmikkal indulni

Sokan az ukrán menekültek példáját említették, akik autóba ültek, majd elindultak a szomszédos nyugati országok felé. A hozzászólók szerint ebben a helyzetben az egyik legnagyobb kihívás, hogy az életünket egyetlen autó csomagterébe kell bezsúfolni.

„Fájdalmas belegondolni, hogy a dolgaink 99,9%-át hátra kell hagynunk”

– írta egy felhasználó.

„Az autóba csak a legszükségesebbek férnek be, és mire visszatérnénk [Magyarországra], minden valószínűséggel elhordtak volna mindent, vagy még rosszabb, azonnal besoroznának.”

Hogyan készülhetünk fel előre?

A beszélgetésben részletes tanácsok is elhangzottak arról, hogyan lehet minimalizálni a veszteségeket és megkönnyíteni a távozást egy ilyen hirtelen válsághelyzetben:

Pénzügyi biztonság külföldön: Egy felhasználó szerint érdemes már előre gondoskodni arról, hogy legyen külföldön elérhető vagyonunk, például egy külföldi bankszámlán vagy brókercégnél. Ez biztosítékot jelenthet, ha nem férünk hozzá a hazai pénzünkhöz.

Készpénz stabil valutákban: A hozzászólók szerint érdemes különböző valutákban, például euróban, svájci frankban (CHF) vagy amerikai dollárban (USD) készpénzt tartani. Az euró a környező országokban könnyen használható, de nagyobb konfliktus esetén az USD vagy a CHF lehet a stabilabb (lévén, ha az Eórpai Unió keveredik konfliktusba, akkor a valutája is súlyos következményekkel számolhat).

Érvényes okmányok: Az útlevél megléte alapvető fontosságú, ahogy az is, hogy kéznél legyenek a személyes dokumentumaink másolatai, akár digitálisan is.

Szükséges felszerelés: Konzerv ételek, víz, gyógyszerek, váltás ruha, térkép, akkumulátoros töltő és tartalék telefon is szerepeljen az indulási listán.

Menekülési terv: Több forgatókönyvvel kell készülni. Egy másik fontos tanács az volt, hogy legyen kidolgozott menekülési útvonalunk, és arra az esetre is tervezzünk, ha az eredeti terv esetleg meghiúsulna.

„Az egyébként háromórás autóút könnyen három napos gyaloglássá változhat. Legyen pót- és pót-pót-útiterved is”

– írta valaki, utalva arra, hogy egy ilyen helyzetben a határokon hosszú sorok alakulhatnak ki, valamint az utak könnyen járhatatlanná válhatnak.

[[cikk2]]

Kommunikáció és kapcsolatok

Az is elhangzott, hogy tájékoztassuk szűk körben a rokonainkat és barátainkat arról, hogy mire készülünk - ha nem érnek el minket telefonon, az könnyen pánikot okozhat, ami csak ronthat a helyzeten.

Egy másik hozzászóló azt javasolta, hogy legyen egy tartalék, „buta” telefonunk, amely dual SIM-es, és amelyet biztonságos helyen tartunk kikapcsolva, így elkerülhető, hogy a fő telefonunk elvesztése vagy az internetes szolgáltatások megszűnése ellehetetlenítse a kapcsolattartást.

Élet háború idején: szomorú valóság

A beszélgetés tanulsága, hogy bár senki sem szeretné, ha valósággá válna, a felkészülés (mind fizikailag, mind szellemileg) segíthet minimalizálni a károkat. Egy háborús helyzet mindenképpen fájdalmas és veszteségekkel jár, de a tervezéssel növelhetjük az esélyeinket arra, hogy biztonságosan átvészeljük a krízist.

A hozzászólásokból jól kirajzolódik, hogy békepolitika ide-oda, sokan már most átgondolták, mit tennének egy ilyen helyzetben. Ezek a tanácsok nemcsak hasznosak lehetnek, hanem fontosak is, hiszen a válsághelyzetek mindig váratlanul érkeznek.