promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mélyen a zsebünkbe kell nyúlni januártól, drágább lesz ez az alapvető élelmiszer

Mélyen a zsebünkbe kell nyúlni januártól, drágább lesz ez az alapvető élelmiszer

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Az időjárás és a minimálbér-emelés is közrejátszik abban, ha januártól megugrik a pékáruk ára. 

Közeledik az év vége, ilyenkor már a szakmai körökben kiderül, hogy lesz-e kenyér- és lisztáremelés, valamint, hogy a malomipar milyen reményekkel kezd neki az új esztendőnek, írta az agroinform.hu.

Az idei hazai búzatermés mennyiségileg nem volt rossz, hiszen 5 millió tonnányi búza termett, ami bőven elegendő, mondta Hajdú-Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója, Lakatos Zoltán a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorban. Ebból 3 millió tonna a belföldi felhasználási igény – a gondot az jelenti, hogy 18-20 százaléknál nincs több olyan jó minőségű búza, ami önmagában is alkalmas lenne az őrlésre.

Gyenge lett a magyar búza minősége

A szakemberek szerint nem a fertőzöttséggel van a baj, hanem a gyenge minőséggel. A gazdák a nagyobb hozamú hibrid fajtákat vetették, s ezek a nagy hozamú fajták nem jól szerepeltek: nagyon kicsi volt a sikértartalom és rossz volt a sütőipari érték.

Pedig a malomipar igényt tartana a jó minőségű búzára, illetve az exportpiacok is ezt szeretnék felvásárolni, a takarmányipar is a magasabb fehérjetartalmú búzát keresi

– fogalmazott Lakatos Zoltán.

Drágább lesz a kenyér és minden más pékáru

Az egy évvel ezelőtti árakhoz képest a finomliszt több mint 60 százalékkal lett drágább, és az áremelkedésnek még nincs vége. A megnövekedett kereslet és a kötelező minimálbér-emelés miatt januárban ismát emelkedik a liszt ára. Ezzel együtt a pékárukra is újabb árcédulák kerülnek ki, az olyan alapvető élelmiszer, mint a kenyér, a zsömle vagy a kifli biztosan drágább lesz a jövő év elejétől.

A malomiparban tevékenykedő cégek nem győzik hangsúlyozni, hogy a közhiedelemmel ellentétben az utóbbi egy évben nem emelték meg a liszt árát, holott indokolt lett volna.

Az emelkedés oka az volt, hogy amikor a hatósági ár megszűnt a liszt esetében, akkor az ár felszabadult, a kereskedelem pedig akkora árréseket érvényesített a liszt kilogrammjánál, ami többszöröse volt a malomipar által megkereshető árrésnek, ezért a liszt drágulását a vezérigazgató szerint nem szerencsés az ő „nyakukba varrni".