promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Tömeges járvány tört ki, száznál több magyar óvodás kapta el a vírust, rejtélyes betegségről beszélnek

Tömeges járvány tört ki, száznál több magyar óvodás kapta el a vírust, rejtélyes betegségről beszélnek

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Ezek voltak a főbb tünetek, gyorsan terjedt a gyerekek között a betegség.

Riasztó eset történt egy magyarországi óvodában az elmúlt napokban, amikor egy gyorsan terjedő fertőző vírusról kapott hírt a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Több mint százan kapták el az erőteljes tünetekkel járó kórt a meg nem nevezett intézményben, két gyermeket kórházba is kellett szállítani:

„Tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek Egy Pest vármegyei óvodában 2024. október 17-24. között enterális járvány zajlott. 154 fő exponáltból 108-an betegedtek meg (104 gyermek és 4 dolgozó), a vezető tünetek hasmenés és hányás voltak”

– számolt be róla összefoglalójában az NNGYK.

„Kórházi ápolásra két gyermek esetében került sor, amely során egy mintavételezés történt, a székletvizsgálat negatív eredménnyel zárult. A tünetek valamennyi érintett esetében 1-2 nap alatt megszűntek. A megbetegedéseket feltételezhetően vírusfertőzés okozta, mely kontakt úton terjedt”

– tették hozzá.

A „kontakt út” ebben az esetben közvetlen kontaktust, így bőrérintkezést, de akár közösen használt eszközöket (például kéztörlő, étkezőeszköz) is jelenthet. Ilyen helyzetben az egyik legfontosabb teendő a fertőzési lánc megszakítása.

Gyors terjedés – gyors reagálás

„A fertőzés alapvetően egy fertőző mikroorganizmus és egy fogékony szervezet kölcsönhatásából jön létre, de ahhoz, hogy a fertőzés megtörténjen, több tényező is szükséges – ezt hívjuk fertőzési láncnak. A fertőzési láncot bármelyik eleménél meg lehet szakítani”

– írják az NNGYK-hoz tartozó Egészségvonal oldalon.

De hogyan akadályozzuk meg a fertőzés továbbterjedését? Erre ma már rengeteg eszköz áll rendelkezésre, az egyik legfontosabb még mindig a karantén, vagyis a fertőzöttek elkülönítése az egészségesektől. Emellett a védőeszközök használata is rendkívül fontos, valamint a megfelelő fertőtlenítés és a fertőzés forrásának detektálása. Ezek az elővigyázatossági teendők ma még milliók emlékeiben élnek Magyarországon is a koronavírus éveiben ugyanis ezekkel igyekezték gátját szabni a terjedésnek a vakcina elterjedését megelőzően. Szerencsére a mostani helyzet a súlyosságát tekintve egészen más, és hamarosan az említett intézményben is visszatér az élet a normális kerékvágásba.

De valójában mi okozhatta a mostani megbetegedéseket? Tényleg egy rejtélyes vírus van a háttérben? Nem is olyan régen hasonló dolog történt Magyarországon: