A Csernobilban élő állatokról durva dolog derült ki, erre egyáltalán nem számítottak a kutatók
Olvass tovább...
Üresen emelkednek a magasba a magyar szellemváros épületei, holott néhány évtizede még nyüzsgő közösség volt.
Azt hihetnénk, hogy szellemvárosok csak a filmekben léteznek és a valóságban legfeljebb Csernobil az egyetlen olyan, valaha virágzónak mondott lakott terület, ahol üresen állnak a házak, kocsmák, boltok. Azonban Magyarországon is van legalább öt szellemváros, amit szépen felépítettek, beköltöztették a lakókat, iskolák, orvosi rendelő, művelődési ház működött, majd szinte egy csapásra elnéptelenedett a teljes város.
Az egyik magyar szellemváros Veszprém közelében található. A vadon burjánzó növényzet között panelházak emelkednek a magasba, az utak is járhatóak még, annak ellenére, hogy több mint harminc éve nem él ott egy lélek sem. Szentkirályszabadja a közeli laktanya miatt épült meg.
A szovjet stílusú épületek akkoriban már-már luxus lakásoknak számítottak, a környékbeli települések lakói irigykedve nézték az ottani életmódot. A helszín ma urbexsesek és fotósok kedvelt helye, de volt már itt extrém esküvői fotózás is.
Olvass tovább...
A mostanra szellemvárossá vált településen széleskörű infrastruktúra állt rendelkezésre, óvoda, iskola, boltok, szórakozóhelyek és még egy mozi is volt. Szükség is volt ezekre, az orosz-magyar megállapodás értelmében ugyanis a területről nem mehettek ki az orosz katonák (elvileg), de magyarok sem léphettek be. Ez alól kivételt képeztek azok, akik gyerekekre vigyáztak vagy a közösségi épületek alkalmazottai voltak.
A rendszerváltás idején azonban bezárt a laktanya, de addigra már javában zajlott a katonák leszerelése. Költözni kellett és a lakók mindent magukkal vittek, csak az épületek maradtak.
Néhány évig (1996-ig) a magyar állam igyekezett megvédeni a területet, ugyanis sokan kíváncsiak voltak, maradt-e valami felhasználható az odébb álló lakók után. A település őrzését azonban abbahagyták, azóta pedig már csak a falakig lecsupaszított lakótelep látványában gyönyörködhet, aki arra jár. Ami fából vagy vasból volt, azt vitték: ajtó, ablak, parketta, korlát és vezeték sem maradt érintetlenül.
Olvass tovább...
A megmaradt épületek közül egyébként pont az iskola, illetve a tőle nem messze álló színház/kultúrház a legizgalmasabb az utókor számára, írta egy cikkében az Index. A színház a nagyterem kivert oldalával és teljesen üres, csarnokszerű méretével egészen hátborzongató hatást kelt, főleg az emelet fűrészfogas betonszélével, ahonnan a páholyokat tüntették el.
Legutóbb Pamkutyáék forgattak a helyszínen: