Rendelt egy szelet húst az étteremben, kölcsön kellett kérnie, annyi lett a számla végösszege
Olvass tovább...
A viccesnek szánt oktatóvideó nagyon rossz véget ért.
Mióta világ a világ a fiatalok próbálják megérteni az időseket, az idősek pedig a fiatalokat. A generációs különbségek egyre nagyobbak és sokszor olyan, hogy hiába élünk mindannyian Magyarországon, mintha nem is egy nyelvet beszélnénk. A generációkat születési idő alapján különböztetik meg, és minden generáció sajátos kulturális, társadalmi és gazdasági hatásokkal formálódott. A különböző generációk sajátosságai és hozzáállása mélyen összefonódnak az adott ország történelmi, társadalmi és technológiai változásaival. A hagyománytisztelő veteránoktól a digitálisan tudatos Alfa generációig minden csoport más-más módon járul hozzá a társadalom és a kultúra fejlődéséhez. Ezt a különbséget szerette volna kiaknázni egy viccesnek szánt videó, ám azalatt elszabadultak az indulatok. Mielőtt rátérnénk a konkrét témára, először nézzük meg mit kell tudni az egyes generációkról.
Olvass tovább...
1. Veteránok (Második Világháborús Generáció, Traditionalisták)
Születési év : 1925–1945
Jellemzők : A második világháborút és annak hatásait megélt generáció, amely a szigorúbb társadalmi normák szerint nőtt fel. Számukra fontos a fegyelem, a hűség, a szorgalom, nagyra értékelik a munkát és a társadalmi rendet. Sokuk tiszteletben tartja a hagyományokat és az idősebbek tekintélyét, a munkában különös figyelmet szentel a stabilitásnak.
Technológia és világkép : A hagyományos értékekhez kötődnek, a modern technológiai fejlődés csak később érte el őket, így a digitális forradalomhoz való viszonyuk általában óvatos.
2. Baby Boomerek
Születési év : 1946–1964
Jellemzők : A második világháború utáni születésszám-emelkedés időszakában született generáció. Jellemző rájuk az optimizmus és az, hogy a kemény munka elengedhetetlen a sikerhez. Mivel ez a generáció élte át a hidegháborút és a polgárjogi mozgalmakat, a társadalmi változások iránt nyitottabbak lettek, de az éles politikai és társadalmi nézetek is egyaránt jellemzik őket.
Technológia és világkép : A technológia kezdeti fejlődése alatt nőttek fel, így később kellett megtanulniuk alkalmazkodni a digitális változásokhoz. Sokuk számára fontos a pénzügyi biztonság, a munkahelyi stabilitás, és hűségesek a munkaadóihoz.
3. X Generáció
Születési év : 1965–1980
Jellemzők : Az X generációt gyakran a „lázadó generációként” emlegetik, mivel fiatal éveikre a társadalmi változások és a globalizáció erősen hatottak. A generáció tagjai jellemzően függetlenek, a hagyományos életvezetési mintáktól eltérő nézeteket vallanak és szkeptikusak az intézményi rendszerrel szemben. Az egyensúlyt keresik a munka és a magánélet között, a szakmai fejlődést fontosnak gondolják, de a rugalmasabb életforma és a szabadidő is nagy értéket képvisel számukra.
Technológia és világkép : Az internet és a mobilkommunikáció fejlődésének kezdeti szakaszában éltek, így jól alkalmazkodnak a technológiai változásokhoz, de később, fiatal felnőtt korukban találkoztak igazán például az internet korával.
4. Y Generáció (Millennium Generáció)
Születési év : 1981–1996
Jellemzők : A millenniumi generáció gyakran társítja magát az azonnali eredményekkel és elismeréssel. A globalizáció, a digitalizáció és a fogyasztói társadalom hatására alakultak ki a különféle szokásaik és szemléletmódjuk. A kapcsolatokban és a munkahelyeken nagyra értékelik a rugalmasságot, a gyors változásokhoz könnyen alkalmazkodnak. Az anyagi biztonság nem minden; gyakran az önmegvalósításra törekszenek.
Technológia és világkép : Az internet és a közösségi média világában nőttek fel, így a digitális készségek erősek bnük. Szívesen használnak modern eszközöket a kapcsolattartáshoz és a munkavégzéshez, a munka-magánélet egyensúlyra és a tapasztalati alapú életmódra törekszenek.
5. Z Generáció
Születési év : 1997–2012
Jellemzők : A Z generáció tagjai teljes mértékben a digitalizált világ szülöttei. Nagyon könnyen alkalmazkodnak a technológiai változásokhoz és természetes az online kapcsolattartás a számukra. Jellemzően sok töltenek az interneten, a közösségi médián és prioritás nekik az információk gyors elérése. Értékrendjük szabad, nyitott és hajlamosak rövid célokra koncentrálni.
Technológia világkép : Napi szinten használják a technológiát és hozzászoktak a többplatformos kommunikációhoz. Az éles politikai, társadalmi és környezeti kérdésekben általában nyitottak és aktívak, sorsukon viselik a globális problémákat.
6. Alfa Generáció
Születési év : 2013-tól napjainkig
Jellemzők : Az Alfa generáció jelenleg még gyermekkorát éli, de már most látható, hogy ez lesz az első, amely teljesen digitális környezetben nő fel. Számukra a technológiai eszközök és az internet elérhetősége természetes, hiszen már az okos eszközök világában születtek.
Technológia és világkép : Az Alfa generáció már az internet és a mesterséges intelligencia világában nő fel, így rendkívüli digitálisan képességekkel rendelkeznek majd. Sokuk számára fontos a virtuális világ és abban való önkifejezés, továbbá várhatóan rendkívül érzékenyek lesznek a globális kérdésekre és a gyorsan változó világra.
Olvass tovább...
Ahogyan halad a világ előre és egyre több információ szivárog be a nyugati világból, úgy változnak az emberek mindennapjai és igaz ez a nyelvtanunkra, a szóhasználatunkra is is. Magyar emberként sokak szívnek kedves és fontos a nyelvőrzés, így fájdalmasan nézik a változásokat, amivel napról napra találkoznak. Új szavak, kifejezések érkeznek, sőt olyan programok, vagy szoftverek, technikai kütyük is kaphatóak az országban, aminek egyszerűen nincs magyar neve. A fiatalok a videómegosztó portálokon rengeteg külföldi tartalomgyártót követnek, akiknek a szóhasználatát átveszik és sok kifejezést ma már angolul mondanak egymás között. Sokakat bosszant ez a jelenség, ilyen és ehhez hasonló kommenteket lehetett olvasni az interneten:
Csak nekem kínos ha valakivel beszélek,és ilyeneket fabrikàl egy mondatba.....úgy hogy valóban azt hiszi hogy ez gizda?? Felnőttek esetében ez meg fokozottan így van. Nulla szókincs,de azt is mind így akarja előadni....ez kínos. Kellemetlen. És szànalmas is.
Nincs itt semmi Alafa vagy Z generáció. Csak a lusta kölyök a számítógép és az internetről elkapott angol szavakkal helyettesíti a magyar szavakat csak hogy "slay" legyen.
Ne csúfítsuk már el a magyar nyelvünket ilyen hulye szavakkal …
A szomorú az, hogy èn tökèletesen beszèlem a magyart mivel magyarorszàgon jàrtam kisiskolàba. 7 evvel amikor mentem làtogatoba …. Nem ertettem meg mindenkit. Nagyon keverik a magyar nyelvet màs nyelvekkel. Az ilyen haladàssal 100 even belül elveszik a magyar nyelv . Nem lesz többè mire büszkènek lenni…
Tehat Magyarorszagon angolul beszelnek a gyerekek? Wtf