Világszenzáció, ördögi magyar találmány rázta meg Európát, erre még nem volt felkészülve a világ
Olvass tovább...
Különös rádiófelvétel került fel az internetre, szerencsére nem történt nagy baj.
Nemrég töltötték fel a YouTube-ra azt a nem mindennapi rádiófelvételt, melyen a budapesti irányító és a Türkish Airlines THY8SH hívójelű gépének pilótáinak beszélgetése hallható. A még márciusban történt eset során az Anadolujet Isztambul-Koppenhága járata, egy Airbus A320 típusú repülőgép, épp csak elhagyva Magyarország légterét vészhelyzetet jelentett a szlovák irányításnak. Azonnali vészsüllyedést hajtottak végre, és Budapest felé történő visszatérést kértek, miközben beállították a 7700-as vészhelyzeti transzponder-kódot.
A vészsüllyedés lényege, hogy a gép gyorsan, körülbelül 3000 méteres magasságra ereszkedik, amennyiben a kabinban süllyedni kezd a nyomás. Ilyenkor kötelező jelleggel elhangzik a „mayday” kifejezés, hiszen egy ilyen eset a legsúlyosabb vészhelyzetnek számít, emiatt pedig az irányítók azonnal minden egyéb légi forgalmat félreállítanak, és elsőbbséget biztosítanak a vészhelyzetben lévő gép számára.
Olvass tovább...
Ilyen esetekben készen állnak arra is, hogy a gép azonnali leszállást hajtson végre, és akár a célrepülőtér forgalmát is leállítják, ha szükséges. A pilóták azonban még biztonságos magasságon újraértékelték a helyzetet, és miután a vészhelyzet nem fokozódott, úgy döntöttek, hogy visszavonják a kényszerhelyzetet.
Hogy elkerüljék a túlsúlyos leszállás kockázatát, Gyöngyös közelében várakoztak, amíg elég kerozint égettek el a biztonságos leszállási tömeg eléréséhez, mivel az Airbus A320 nem tud üzemanyagot kiengedni. Azonban amennyiben a pilóták mégis úgy ítélték volna meg, hogy haladéktalanul le kell szállniuk, akkor bármelyik repülőtéren jogosultak lettek volna landolni, azonnali megközelítéssel.
Szerencsére erre nem került sor, a repülőn tartózkodó 123 fő pedig biztonsággal földet ért.
Olvass tovább...
A "mayday" kifejezés a nemzetközi rádiókommunikációban használt vészjelzés, amely a legnagyobb fokú veszélyt jelzi. Eredetileg a francia "m'aidez" (segítsen!) kifejezésből származik, amit az 1920-as években az angolban is átvettek. A "mayday" háromszori ismétlése jelzi, hogy a helyzet életveszélyes, és azonnali segítséget igényel. Manapság a légi- és hajózási forgalomban, valamint vészhelyzetekben használják világszerte, indokolatlan használatát pedig súlyosan szankcionálják.
Alább látható az említett videó, az alatta olvasható kommentekből pedig rengeteg érdekességet megtudhatunk a légiközlekedésben használt szakszavak jelentéséről is: