Sulyok Tamás ajándéka megdöbbentette a pápát, Karácsony Gergely felesége pedig a magyarokat
Olvass tovább...
A köztársasági elnöknek ez volt az első látogatása Auschwitzban.
Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke, október elején ellátogatott az auschwitzi emlékmúzeumba, hogy lerója tiszteletét a holokauszt áldozatai előtt. Az elnök az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor helyszínén koszorút helyezett el a hírhedt „halálfal” előtt, ahol a nácik több ezer foglyot végeztek ki. Ezenkívül mécsest gyújtott a magyar áldozatok emlékére Auschwitz I területén, majd Auschwitz II-ben, Birkenauban is megemlékezett az áldozatokról.
A látogatás során Sulyok beírta nevét az emlékkönyvbe, ahol az alábbi sorokat hagyta:
„Eljöttem, mert egyszer el kell jönnie ide minden magyarnak, hogy lássa, mire képes az emberi gonoszság. Az itt elpusztított életeket nem lehet feledni, és nem lehet pótolni. Nagy részük honfitársam volt, hozzánk tartozó. Bejárva a barakkokat érzem, nem elég a fájdalom vagy a szomorúság. Határozott elkötelezettségre van szükség a jó mellett és a gonosz ellen. Senkit sem engedhetünk többé elvenni tőlünk.”
Ezen gondolatokkal hangsúlyozta, hogy az auschwitzi tábor nem csupán a múlt szomorú emléke, hanem figyelmeztetés arra, hogy meg kell őrizni a jövő nemzedékei számára az emlékezést, és határozottan ki kell állni a gonosz ellen.
Olvass tovább...
A látogatás során az elnök külön figyelmet szentelt a holokauszt magyar áldozatainak, akik közül 1944-ben több mint 430 ezer zsidót deportáltak Auschwitzba. Ezek az emberek közvetlenül érkezésük után az emlékmúzeum szerint nagy számban kerültek a gázkamrákba. Sulyok látogatásának szimbolikus jelentősége van, hiszen az ilyen megemlékezések emlékeztetnek arra, milyen hatalmas veszteségek érték a magyar és az európai zsidó közösségeket a második világháború alatt.
Az emlékkönyvbe írt sorai arra is rávilágítanak, hogy Auschwitz ma is fontos tanulság a társadalom számára. A történelmi borzalmak nemcsak az áldozatokra való emlékezést követelik meg, hanem azt is, hogy a jelen és a jövő generációi is elkötelezzék magukat a hasonló tragédiák megakadályozása mellett.
Az auschwitzi emlékmúzeumot 1947-ben hozták létre a túlélők kezdeményezésére, hogy megőrizzék a tábor történetét és emléket állítsanak az ott elhunytaknak. Sulyok Tamás látogatása arra hívja fel a figyelmet, hogy az emberiség soha nem felejtheti el a történelmi tragédiákat, és folyamatosan meg kell újítania elkötelezettségét a béke és tolerancia mellett. Auschwitz ma az emlékezés szimbóluma, és minden ott elhunyt élet egy tanulság arra nézve, hogy soha többé nem szabad megengedni a gyűlölet és az elnyomás uralkodását.