.jpg?crop=1585,654,1,110&width=386)
Hat napra egy kocsiban rekedt, ez a zseniális ötlet mentette meg az életét
Olvass tovább...
Évről évre nagy gondot jelent az autósoknak egy fontos művelet elvégzése, amelyhez most némi kapaszkodót nyújtunk.
A járműtulajdonosoknak rengeteg időpontra kell odafigyelniük az év során, hogy megfelelően teljesítsék adó- és díjfizetési kötelezettségeiket. Az adott esztendőre szóló autópályamatricát például január utolsó napjáig kell megvásárolniuk, míg – hogy egy frissebb példát hozzunk – a gépjárműadó befizetésének határideje április 15.
Emellett vannak olyan határidők, amelyek rugalmasak, viszont nem érdemes sokáig halogatni vagy akár elszalasztani őket. Minden évben nagy kérdés például, hogy mikor cseréltessük le a gumiabroncsokat, pedig ennek is van jól körülhatárolható időszaka.
És persze a tanács fordítottan is igaz, ha 7 fok alá csökken az ősz folyamán, akkor érdemes ismét téli gumikra váltani. Miért fontos ez? Azért, mert mindegyik abroncs abban az időszakban tud megfelelően teljesíteni, amelyikre tervezték őket. Ez nemcsak a mintázat kialakítását jelenti (ami nagyban meghatározza a tapadást), hanem – és ezt talán kevesebben tudják – eltérő a gumik anyagösszetétele is.
Olvass tovább...
A téli abroncs alacsony hőmérsékleten is rugalmas tud maradni, melegebb időben viszont túlságosan is meglágyul, ezáltal felgyorsul a kopása. A keményebb keverékből készülő nyári abroncs a hideg időben túlságosan is merev, ezáltal könnyebben repedezhet, sérülhet, vagyis hamarabb kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy újat kell vásárolnunk helyette.
A járműtulajdonosoknak kicsit okoskodniuk kell, hogy mikorra időzítsék a gumicserét. Ez azért is fontos, mert ha nem magunk végezzük ezt a munkát, akkor úgy kereshessük fel a szerelőt, hogy ne kelljen órákat várnunk az egyébként 20-30 perces műveletre.
Sokan az egész hercehurcát úgy próbálják elkerülni, hogy négyévszakos abroncsot tetetnek az autójukra. Ez azoknak megoldás, akik általában településen belül használják a kocsijukat, és keveset vezetnek. Hosszabb távolságokra nem érdemes ilyen gumikkal nekiindulni, mert ha belefutunk egy extrém csúszós, havas közlekedési helyzetbe, az nagyon keserves tud lenni.
És akkor térjünk vissza az eredeti kérdésre: mikor váltsunk nyári abroncsokra? Erre általában az április vége-május eleje az ideális időpont, de ha megnézzük a friss időjárási előrejelzést, akkor ennél pontosabban (és idén bátrabban) kalkulálhatunk.
Az Időkép 30 napos előrejelzése azt mutatja, hogy április 10. környékére az éjszakai hőmérséklet már nem süllyed 7 fok alá, miközben a nappali legalább 12 fok körül alakul. Vagyis két hét múlva már be lehet vállalni a gumicserét, mert április második felében további felmelegedés várható, így a gumink is jól érzi majd magát a szabadban.
És így járhatsz, ha télire majd fent hagyod a nyári gumikat:
Olvass tovább...