promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Futni mentem: van egy titkos síkja a sikerfilmnek, pszichológus vesézte ki

Futni mentem: van egy titkos síkja a sikerfilmnek, pszichológus vesézte ki

Borítókép:  Facebook / Futni mentem
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Gyimesi Kinga pszichológussal veséztük ki a Futni mentem főszereplőit, tipikus családi normák, anya-lánya viszonyok és konvencionális női szerepek jelennek meg Herendi Gábor filmjében.

Rengeteg tanulmány készült már azzal kapcsolatban, hogy a filmek hatással lehetnek a nézőkre. Az erőszakos filmek állítólag erőszakossá tehetnek egyeseket, ebből kiindulva talán pozitív hatása is lehet egy mozinak a közönség mindennapjaira. A Futni mentem című filmben négy különböző életmódot élő nőt ismerünk meg. 

A filmben Vera (Udvaros Dorottya) az özveggyé lett háromgyermekes anya, akinek új életet kell kezdenie a férje halála után. Három lánya közül a legnagyobb Dorina (Tenki Réka), a munkamániás ügyvédnő, aki a kemény jogi pályán próbál fentebb menetelni és nyíltan vállalja, hogy nem szeretne gyereket. Kata (Lovas Rozi) a túlhajszolt, kétgyermekes anyuka, aki 17 éve várja, hogy feleségül vegye a párja és Emma (Trill Beatrix) az önmagát kereső lány, aki még nem tudja, mihez akar kezdeni az életben. 

Gyimesi Kinga pszichológus szerint a filmeknek és a médiának nagy szerepe van abban, hogy mit tekintünk természetesnek, milyen normákhoz mérjük magunkat. 

Promotions.hu: A Futni mentem sikerének egyik oka, hogy szinte bárki magára ismerhet ezekben a karakterekben. De vajon ösztönözhet-e sportolásra akár vagy az eddigi életünk átgondolására, megváltoztatására egy film? 

Gyimesi Kinga: Ha azt látjuk a filmekben, hogy a szereplők egészségesen étkeznek, és a napjaik természetes részét képezi a sport, akkor mi is szívesebben és könnyebben azonosulunk ezzel. Amivel gyakran találkozunk, az ismerős lesz, és ami ismerős, azt jobban elfogadjuk. Nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy minél gyakrabban szembejön a filmekben a sport, annál valószínűbben építjük be mi magunk is az életvitelünkbe, és kezdjük el mi is fontosnak tartani a sportolást. Nem beszélve a népszerű színészek/sztárok húzóerejéről: ha egy filmben egy általunk kedvelt színészt látjuk sportolni, akkor még valószínűbben kapunk kedvet hozzá, hogy utánozzuk a viselkedését.

Promotions.hu: Az életünk átgondolásához is hozzájárulhatnak a filmek, olvasmányok.

Gyimesi Kinga: Főleg, ha az adott téma, amit a film feszeget, amúgy is foglalkoztatott minket már egy ideje, és új megvilágításba helyezi az adott témát. Akár segíthet egy aktuálisan fennálló probléma megoldásában is azáltal, hogy kicsit máshogyan, a szereplők szemszögéből tudunk ránézni a kérdésre a filmen keresztül.

Promotions.hu: Udvaros Dorottya játssza Verát, az anyát, aki egy bakancslista utolsó pontját, egy maratoni futást csinál végig váltóban a lányaival. A végére rájön, hogy ezt nem is ő akarta, hanem a férje, sőt a listán csak olyan pontok voltak, amit a férje akart megtenni, ő sehol sincs ebben. A nőkre gyakran jellemző, hogy hajlamosak beleragadni egy nem túl előnyös élethelyzetbe és nem tudnak változtatni ezen? 

Gyimesi Kinga: Nagyon sokszor előfordul, hogy nem tudunk vagy nem merünk változtatni egy adott élethelyzeten. Ebben benne van az újtól, ismeretlentől való félelem ugyanúgy, mint a környezetnek, családnak való megfelelés vágya, az önbizalomhiány, mások igényeinek előtérbe helyezése. A meglévő élethelyzetünket már ismerjük, és ez a biztonság érzetével (illetve sokszor illúziójával) lát el minket, míg az új, a bizonytalan, az ismeretlen félelmet kelt. Még mondásunk is van rá: járt utat járatlanért el ne hagyj. Pedig sokszor kifizetődik az újítás, de egyben magában hordozza a kudarc lehetőségét is.

 

Promotions.hu: A Futni mentem mind a négy főszereplője különböző szemüvegen át látja a világot, a magánéletük, párkapcsolataik finoman szólva sem felhőtlenek. Ebben szerepet játszhat az is, amit az anyjuktól láttak? 

Gyimesi Kinga: Egy érett kapcsolatban mindkét fél igényeinek, vágyainak helye van. Sokszor előfordul azonban, hogy valamilyen elakadással megyünk bele a kapcsolatba, sőt, már a párválasztáskor is - tudattalanul - úgy választunk, hogy a párunk megfeleljen a hiedelmeinknek. A filmben Udvaros Dorottya karaktere úgy gondolta, hogy a férje azt várja el tőle, hogy mindig álljon rendelkezésre. A férj motivációiról valójában semmit nem tudunk meg, az viszont valóban kiderül, hogy Vera tulajdonképpen önként rendeli magát alá a férje vágyainak. Ez azonban nemcsak Verára van hatással, hanem a három gyerekre is: a legnagyobb lánya parentifikálódik, ő neveli fel a két kisebb testvérét. Mindhárom lányra jellemző az, hogy alárendeli magát a vélt vagy valós autoritásnak (főnök/férj), így viszik tovább tudattalanul az édesanyjuktól látott párkapcsolati mintát. 

Promotions.hu: Családanyként a nők hajlamosak leélni úgy egy életet, hogy képesek háttérbe szorítani a saját vágyaikat?

Gyimesi Kinga: Családanyaként nagyon sokfelé kell megfelelni a mindennapokban is, és - pláne amíg a gyerekek még kicsik - természetes módon is háttérbe kell szorítani, késleltetni kell a saját vágyaikat. Ez nagyon könnyen át tud fordulni abba, hogy beleragadunk az önfeláldozásba, és - szerencsétlen esetben - akár egy életet is leélhetünk úgy, hogy a saját vágyainkat háttérbe szorítjuk, mások elvárásait követjük. Aki hajlamos az önalávetésre, annak különösen nagy tudatosságot igényel az, hogy a saját igényeit, vágyait is felismerje és követni tudja. A filmben egyébként nagyon szépen megjelenik az, hogy bár Vera eredetileg a férje miatt kezdett el futni, de a végére már önmagáért és a családjáért (lányaiért), a közös cél öröméért is megteszi, a saját céljává alakítja az eredetileg külső célt. 

Promotions.hu: A filmben van néhány érezhető, de ki nem fejezett konfliktus a négy nő között. Konkrétan a lányok egyáltalán nem is akartak futni, Dorina nem mond ellent az autokrata főnökének, Katát szinte cselédnek használja a férje és a gyerekei, Emmát kihasználja a főnöke szexuálisan is. Mit javasol a szakértő, hogyan mondjunk nemet családon belül, ki kell-e mondanunk, ha valamivel nem értünk egyet? Ezt sokan csak ritkán teszik meg a való életben, mi akadályozza meg őket abban, hogy meghúzzák a határaikat?

Gyimesi Kinga: A nemet mondáshoz elsősorban arra van szükség, hogy elhiggyem, hogy jogom van a saját döntéseimhez, jogom van a saját utamat járni. Idáig eljutni gyakran nagyon hosszú önismereti út. A másoknak való megfelelési kényszer sokszor gyűri maga alá a jogos igényeinket. Sokakban él az a hiedelem, hogy nem vagyok szerethető, ha nemet mondok. Ez azonban hiedelem. Érdemes határozottan, de kedvesen meghúzni a határainkat, hiszen mindenkinek joga van a véleményéhez. Az is gyakori félelem, hogy mi van, ha nemet mondok valamire, de kiderül, hogy tévedtem. A valóságban azonban hibázni is mindenkinek joga van. A hibák teszik lehetővé, hogy tanuljunk, fejlődjünk.

A Futni mentem című romantikus filmvígjátékot Herendi Gábor rendezte, 2024. november 21-én mutatták be a mozikban. A nézettségi adatok szerint ez lett a legnézettebb magyar film a rendszerváltás óta, jelenleg a Netflixen látható.