promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyar férfi találmánya hozott rettegést a világra, később nemesi címet is kapott, a Fiumében született férfi?

Magyar férfi találmánya hozott rettegést a világra, később nemesi címet is kapott, a Fiumében született férfi?

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

A találmány, amelyet mindenki ismer, hiszen a modernkori harcászat egyik leghíresebb fegyveréről van szó.

Rengeteg olyan magyar találmány is létezik a Földön, amelyekről sokan nem is tudnak, hogy ezer szállal kötődnek hazánkhoz. Némely emlékezete kihullott a történelemből, pedig igazán izgalmas történetek kapcsolódnak hozzájuk. Ilyen a torpedó is, amely bizony alapjában változtatta meg egycsapásra a modern hadviselést. A 19. század végén és a 20. században is félelmet keltett a tengerészekben, de nem csak a tengerészekben, hanem a hajóval utazók körében is.

A leghírhedtebb torpedós támadás 1915-ben következett be, amikor egy német tengeralattjáró elsüllyesztett egy amerikai óceánjáró, a Lusitaniát. A németek még a világháború elején, 1915 februárjában hirdették meg a korlátlan tengeralattjáró-háborút, ami annyit jelentett, hogy megtorpedóztak minden hajót, amely belépett abba a zónába a tengeren amit ők kijelöltek a Brit-szigetek körül. A németek így akarták gátolni az amerikai-angol kapcsolatokat, illetve próbálták visszafogni az utánpótlás érkezését is Európába Amerikából.

A Lusitánia végül elsüllyedt, számos torpedót kapott, de az is valószínű lehet a történészek szerint, hogy a gyors pusztulását a rakományban elrejtett titkos fegyverszállítmányok okozhatták.

A torpedótól rettegtek, hiszen gyors és egyes csúcstechnológiák feltalálásáig láthatatlan támadást tett lehetővé a tengeren, óriási rombolóerejük volt, ráadásul pszichológia hatása is volt, hiszen rettegésbe tartotta a hajók legénységét és az utasokat is.

És hogy ki találta fel a torpedót a későbbi monarchiában?

Van némi vita, hogy ki találta fel a torpedót, illetve arról is, hogy az 1813-ban Fiumében született Luppis Jánost mennyiben tekinthetjük magyar nemzetiségűnek, miközben nagyon sok helyen hivatkoznak rá, mint magyar nemesre, hiszen 1869-ben magyar nemesi címet is kapott. Az 1860-as években Luppis János az Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetének tisztje volt, és kidolgozott egy kezdetleges, rakétahajtású, vízfelszínen úszó fegyver koncepcióját. Robert Whitehead angol mérnök, aki ekkor Fiumében (ma Rijeka, Horvátország) dolgozott, továbbfejlesztette Luppis koncepcióját,

és megalkotta az első igazán hatékony, önjáró torpedót 1866-ban.

Az igazsághoz tehát hozzátartozik az is, hogy Luppis volt az ötletgazda, ám az ő torpedó-kísérlete még nem volt működőképes, Whitehead lett végül az, aki kifejlesztette azt a verziót, amelyet később rendszeresítettek a hadseregekben. Luppis neve így kevésbé ismert, hiszen a hivatalos feltalálónak Whitehead-et tekintik, ám sok műben a két nevet egyszerre emlegetik.

A torpedónak sok magyar kötődése van, hiszen Fiumében született meg, amely sokáig magyar fennhatóság alatt állt, bár különleges státusza volt. Ez volt az egykori Magyar Királyság egyetlen kikötővárosa. Luppis János pedig magyar nemesi címet is kapott.