.jpg?crop=2547,1050,2,2&width=386)
A Netflix Oscar-díjat érdemelt pszichológiai thrillere egy házasság romjain vezet végig
Olvass tovább...
A Netflix sorozata, ami nem ad kapaszkodót – pszichológiai vallomásként sodor magával, míg már túl késő visszafordulni, nem kér bocsánatot érte.
A “Szarvasbébi - Baby Reindeer” egy Netflixen megjelent, megrázó sorozat, amely igaz történet alapján készült: Richard Gadd életének legsötétebb élményeit dolgozza fel, többek között egy zaklatási történetet, amely pszichológiai és emocionális szempontból is felforgatja a néző lelkét. Nem színpadra írt mese – a megrendítően őszinte széria egy ember saját maga által ásott lelki gödreiben vezet végig, nyersen, fájón, őszintén. Önvallomást hirdet, nem kitaláció amit a sorozatban látunk.
A „Szarvasbébi – Baby Reindeer” nem egy szokványos Netflix sorozatként futott be az életrajzi és dráma műfaj kategóriájába sorolandó gyöngyszemek között – maga a sorozat egy sebhelyekkel teli, széttört, mégis lehengerlő erejű önvallomást mutat be. Richard Gadd saját, mélyen eltemetett traumáit hozza felszínre, és a képernyőn keresztül szó szerint kiszakítja magából azokat a titkokat, amelyeket a legtöbben sosem mernének kimondani.
A sorozat rétegeiben ott pulzál a pszichológia értelemben vett trauma minden árnyalata: az önvád, amely megbénít, a rettegés, amely megnémít, a kapcsolatok, amelyek nem gyógyítanak, hanem tovább sebeznek.
Gadd nemcsak azt mutatja meg, hogyan válhat valaki egy zaklatás áldozatává, hanem azt is, milyen fájdalmasan ismerős tud lenni a bántalmazó jelenléte – és milyen hosszú, göröngyös út vezet addig, míg valaki végre képes kimondani az igazságot.
Mindezt olyan meztelen őszinteséggel, hogy a néző néha kénytelen elfordítani a fejét – mégsem tudja abbahagyni. Ez az a vallomás, amit hallani kell, mert valaki végre kimondta azt, amit sokan magukban hordoznak.
Olvass tovább...
A sorozat írója és főszereplője, Richard Gadd, saját élményeit dolgozta fel a történetben.
A "Szarvasbébi" eredetileg egy egyszemélyes színpadi előadásként indult a 2019-es Edinburgh Fringe Fesztiválon.
A valódi "Martha" a sorozat megjelenése után nyilvánosan megszólalt, állítva, hogy Gadd volt a zaklató, és jogi lépéseket helyezett kilátásba.
A sorozatot Skóciában, Richard Gadd otthonától mindössze 80 kilométerre forgatták.
A “Szarvasbébi - Baby Reindeer” című Netflix-sorozat a kritikusokat és a nézőket is mélyen megérintette: az IMDb-n 7,7-es, a Rotten Tomatoes oldalán 99%-os kritikai és 80%-os közönségértékelést kapott, míg a Metacritic platformján 88/100-as pontszámot ért el.
Olvass tovább...
A nézők nem csak dicsérik a sorozatot, hanem saját tapasztalataikra is rezonálnak vele:
Egy első kritikáját író néző szerint:
„A karakterek, a színészek, a történet egyaránt lenyűgöző. Kétszer is megnéztem a teljes sorozatot, mégis fájdalmas ürességet éreztem a gyomromban a végén.”
Egy másik kommentelő megrendülve írta:
„Ez nem csak történet, hanem vallomás. Donny múltja, a zárt érzelmi pokol és a feldolgozatlan trauma, mind összeolvad. A negyedik epizódtól kezdve végleg részévé válsz. Egyszerre akarod segíteni őt és menekülni az őrülettől.”
„Nem akartam ledarálni a sorozatot, de nem tudtam abbahagyni. Magába szippantott. Hipnotikus. Fájdalmasan gyönyörű. Ez a történet megmarad benned, mint egy seb, amit végre valaki kimondott helyetted.”
Olvass tovább...
A Szarvasbébi -Baby Reindeer atmoszférája olyan műveket juttathat eszünkbe, mint a Mindhunter (Élmék börtönében), amely a büntudat és a pszichológiai profilozás mélyére ás, vagy a Fleabag - Bolhafészek, ahol az önszabotázs és a trauma humoron átszűrt feldolgozását élhetik át testközelből a nézők, természetesen a képernyők előtt.
Donny karaktere emlékeztet a BoJack Horseman című animált drámasorozat antihősére is, aki folyamatosan a saját önpusztításának spiráljában vergődik.
A Szarvasbébi - Baby Reindeer azoknak szól, akik nem elégednek meg a felszínes szórakozással, hanem keresik azokat a pszichológia és életrajz ihlette műveket, amelyek ténylegesen felforgatják a néző világlátását. Aki képes szembenézni a traumával, az önváddal és a feldolgozatlanság fájdalmával, annak ez a Netflix-sorozat katartikus élményt jelenthet.
A szarvasbébi nem felejt, nem feledteti, hanem feltépi a sebeket – és megmutatja, hogy a gyógyulás az igazság kimondásával kezdődik.
Az alábbi videóban látható a Szarvasbébi - Baby Reindeer előzetese: