
A Netflix új krimi-thrillere egy percig sem hagy unatkozni, hatalmas siker lett
Olvass tovább...
Egy bezárt élet, egy sötét titok az ablak túloldalán, és egy nő, aki már magának sem hisz. A valóság szilánkokra törik – te vajon észreveszed, mi az igazság?
Egy sötét, fojtó hangulatú manhattani brownstone lakásban él Anna Fox, egy gyógyszereken élő, alkoholba menekülő gyermekpszichológus. Már tíz hónapja nem hagyta el otthonát – agorafóbiája megbénítja a mindennapjait. Elszigetelődött férjétől és nyolcéves lányától, egyetlen kapcsolata a külvilággal, ha kinéz az ablakon. Így figyel fel a házával szemben beköltöző Russell családra.
Ahogy Anna egyre mélyebbre merül a szomszédok titokzatos megfigyelésébe, egy éjszaka szemtanúja lesz valaminek, ami mindent megváltoztat – valaminek, ami túl sok ahhoz, hogy csak képzelődés legyen. Egy véres jelenet a sötét konyhában, egy sikoly, egy kés... De vajon valóban megtörtént, amit látott? Vagy csupán a bor és a gyógyszerek súlyos mellékhatásaként játszik vele kegyetlen játékot az elméje? A pszichológiai thriller jelenetekkel teletűzdelt film világa ezekre a kérdésekre keresi a választ egy bonyolult és sokrétegű cselekményen keresztül.
A film IMDb-n 5.7-es értékelést kapott, a Metacritics oldalon 41-es pontszámot ért el, míg a Rotten Tomatoes közönség pontszáma mindössze a 33%-ot súrolta. Ezek a számok elsőre kiábrándítóak lehetnek, de a nézői vélemények jelen esetben is éles ellentétben állnak a hivatalos kritikákkal.
Sokan Amy Adams alakítását Oscar-díjra méltónak tartják, kiemelték, hogy elképesztő mélységgel hozza a mentálisan instabil karakter szerepét. A mellékszereplők (Gary Oldman, Julianne Moore, Wyatt Russell) is meggyőzően építik a feszültséget, a film atmoszférája, pedig sokak szerint egyszerre nyomasztó és lenyűgöző.
Olvass tovább...
Egy néző az alábbiak szerint foglalta össze élményét:
„Először azt gondoltam, hogy ez csak egy újabb Hátsó ablak. Aztán teljesen lenyűgözött a film. Amy Adams zseniális. A rendezés mestermunka. Ez egy különleges film – nem a megszokott módon, de végig remekül kivitelezve.”
Egy további néző a film szokatlan fordulatairól és csattanóiról emlékezett:
„A történet és a párbeszédek nem a megszokott mederben haladnak, de épp ez teszi érdekessé. Szándékosan szokatlan, furcsa helyeken csavarodik, mégis minden tökéletesen összeáll a végére.”
Egy harmadik néző szerint a film tökéletesen hozza a műfaj jellegzetességeit:
„Ez a film tele volt izgalommal és feszültséggel. A látványvilág kísérteties és nyomasztó, pont ahogy egy pszichológiai thrillerhez illik. A színészi játék pedig hibátlan. Ritka, hogy egy könyvadaptáció ennyire jól sikerüljön, de itt tényleg működik.”
Egy negyedik néző értetlenül állt a film alacsony értékelései előtt:
„Nagyon igényesen elkészített film. A történetvezetés, az operatőri munka, a színészek alakítása – minden a helyén van. Szinte hihetetlen, hogy ilyen alacsony értékeléseket kapott. Mintha manapság bármit lepontoznának csak azért, mert más.”
Olvass tovább...
A Nő az ablakban hangulata és történetvezetése sokban emlékeztet Alfred Hitchcock klasszikusára, a “Rear Window” - “Hátsó Ablakra”, amely szintén egy otthonába zárt karakter megfigyelésein keresztül épít drámát és rejtélyt. Emellett rokonítható a Gone Girl (Holtodiglan) vagy a The Girl on the Train (A lány a vonaton) című filmekkel is, amelyek szintén pszichológiai krimik, és erősen építenek az elbeszélő mentális instabilitására.
A sorozatok világából az Éles tárgyak és a Te nyomasztó, baljós atmoszférája, valamint az érzékelési bizonytalansággal átszőtt történetvezetése különösen jól rezonál a film zaklatott világával – mintha mind ugyanabból a nyugtalanító univerzumból szöktek volna át a vászonra.
A film különleges háttértörténetet mesél el: a tesztközönség visszajelzései alapján újraforgatták bizonyos részeit, hiszen sokan zavarosnak érezték az eredeti változatot.
Olvass tovább...
A “Nő az ablakban” volt a Fox 2000 utolsó filmje a Disney-fúzió előtt, így ez is egy korszak végét jelzi Hollywoodban. A rendező, Joe Wright (Vágy és vezeklés, A legsötétebb óra) öt napnyi kiegészítő forgatással igyekezett letisztultabbá és érthetőbbé tenni a film történetvezetését.
A “Nő az ablakban” azoknak ajánlott, akik szeretik a lassan kibontakozó, pszichológiailag mély történeteket. Nem az akciók, hanem az apró részletek, a gyanakvás, a mentális állapot változásai viszik előre a cselekményt. Érdemes azoknak is megnézni, akik érdeklődnek az agorafóbia, a trauma és az önvád témakörei iránt.
A film erőssége, hogy végig bizonytalanságban tart: vajon mi a valóság? Mit látunk és mit hiszünk látni? Pont ez benne a legérdekesebb – pont ez adja az igazi erejét, főleg ha imádod a lélekpróbáló thrillereket.
Az alábbi videóban a "Nő az Ablakban" előzetese látható: