
A Netflix új krimi-thrillere egy percig sem hagy unatkozni, hatalmas siker lett
Olvass tovább...
Amikor a civilizáció elnémul és az ösztönök ordítani kezdenek, akkor szembesít a sorozat az emberi kontroll hatalmának következményeivel.
A Yellowjackets pszichológiai-thriller kategóriába csomagolt alkotás egy repülőgép-szerencsétlenséggel bontakozik ki, amely során egy középiskolás lány tagokból alapított futballcsapat a semmi közepén, az észak-amerikai vadonban reked. A rejtélyekben bővelkedő történet első pillantásra akár ismerőssen is hangzik, hasonlít a Lost túlélősorozathoz, de hamar világossá válik, hogy a horror-dráma jelenetekkel átitatott sorozatban sokkal többről ejtenek szót, mint amit anno a Lost szigetén terrorizáló mitológiai füstfelhő sejtetni engedett: itt nem természetfeletti erők hajszolják őrületbe a szereplőket, hanem a saját félelmeik, titkaik és a túlélésért folytatott harc morális határai.
A Yellowjackets jóval nyersebb és valóságosabb képet fest arról, hogyan omlik össze az emberi lélek, amikor minden ismert szabály eltűnik, és csak az ösztönök maradnak a felszínen.
A sorozat két idősíkon játszódik. Az egyik szál a múltban, a katasztrófa után követi a lányok életét a vadonban, ahol az éhség, a félelem és az egymás között forrongó feszültség lassan de biztosan szakítja szét a csapatot. Szövetségek alakulnak, vezetők emelkednek ki, és egyre nyomasztóbb, fagyosabb döntések születnek.
A másik idősík a jelenben játszódik, 25 évvel később, ahol a túlélők próbálnak normális, civilizált életet élni – házasságban, munkában, vagy épp titkok homályában. Csakhogy a múlt nem engedi el őket, és a régi események súlya újra és újra visszakacsint a nézőtérre.
Hogyan változik meg valaki, ha hónapokon át nem jut elegendő élelemhez, ha a szabályokat nem a repülőgép szerencsétlenségből túlélt személyek írják, hanem a természet és az emberi ösztön diktálja?
A sorozat ezeket a kérdéseket nem elnagyoltan vagy felszínesen kezeli, hanem részletesen, karakterről karakterre, döntésről döntésre ábrázolja.
A pszichológiai feszültség szinte tapintható: titkok, hallgatások, régi hazugságok és elfojtott emlékek formálják a szereplők személyiségét.
Olvass tovább...
A sorozat különlegessége, hogy párhuzamosan követhetjük a vadonban vergődő, egyre vadabbá váló tinédzserek túlélésért folytatott harcát aszerint, hogy a traumát átvészelt idősikon, 25 évvel későbbi felnőtt énjeik próbálnak civilizált életet élni – több kevesebb sikerrel. A Yellow-jacket sztorija elkerül minden klisét: nem a „jók kontra rosszak” meccsét láthatjuk a szériában, hanem az emberi természet legmélyebb bugyraiba vezető, hidegrázós utazást.
És bizony: amikor az éhség nagy úr, bizonyos döntések egészen sötét irányt vehetnek, nyersen, kendőzetlen módon kerülnek a néző tudtára. Nem rejtik el, nem kozmetikázzák – de nem is hatásvadász módon ábrázolják. A túlélés határai ebben a sorozatban mindent átlépnek.
A szereplőgárda igazi telitalálat volt a színészi válogatás részéről: Christina Ricci hátborzongatóan zseniális alakítása Misty szerepében ölt testet, Juliette Lewis nyers, kiszámíthatatlan energiát ígér a nézőknek, Melanie Lynskey pedig csendes erőként robban a vászonra. A második évadban Elijah Wood is beszáll – fura, furcsán vonzó karakterként, aki tökéletesen illik ebbe a zavarba ejtő világba.
A Yellowjackets jelenleg az Amazon Prime kínálatában érhető el, magyar felirattal. Bár sokan a Netflix katalógusában keresnék, ott nem található meg, így ha belevágnál, Prime-előfizetésre lesz szükséged.
A nézők és kritikusok is elismeréssel beszélnek róla. Az IMDb-n 7.9/10 az átlaga, a Rotten Tomatoes értékelése 96%-os kritikai tetszési index mellett 82%-os közönségértékelést mutat, míg a Metacritic 78 pontot adott a sorozatnak.
Olvass tovább...
A magyar port.hu felhasználói közeg nem volt teljesen elragadtatva az amerikai horror produkciótól, megosztott hangnemben írnak róla, 6.6 pontot érdemelt a kerek 10 pontból, habár dicsérik az eredeti történetvezetést és az erőteljes színészi alakításokat.
Egy néző szerint, aki sokáig halogatta, de végül teljesen beszippantotta a sorozat:
„Végül beadom a derekam, és megnéztem a Yellowjackets-et, miután annyi jót hallottam róla. Valójában sokkal jobban tetszett, mint amire számítottam – annyira, hogy most már mérges vagyok magamra, amiért ilyen sokáig halogattam. Az összes csavar és fordulat annyira leköti az embert, hogy minden egyes epizódnál a szék szélére szögez, és egyszerűen függőséget okoz.”
Egy másik vélemény, amely a sorozat erősségeit higgadtan, mégis pozitívan emeli ki:
„Ez jó. Ez egy jó sorozat. A televíziózás csúcsa? Nem. De lebilincselő? Igen. Az első résztől kezdve teljesen beszippantott. Többségében fiatal szereplőgárda, akik hiteles alakításokat nyújtanak. Egyszer sem éreztem, hogy bármi hiányozna ebből a sorozatból.”
Egy szkeptikus néző szerint, akit a színészi játék és a történetmesélés győzött meg:
„Lynskey, Lewis és Ricci! Ezt a kis gyöngyszemet a fiam ajánlotta. Nem vagyok nagy rajongója sem a horror műfajnak, sem a tinédzser-témáknak. De ez nem az. Ez egy NAGYON jól elmesélt történet, és kiemelkedően jó színészi alakításokat láthatunk elsősorban Lynskeytől, Lewistól és Riccitől – de a többiek is remekül hozzák a szerepüket. Ráadásul gyönyörűen van megfilmesítve. Készülj fel egy igazán minőségi történetmesélésre!”
Sokan hasonlítják a Yellowjackets-et a Lost sorozathoz, hiszen ott is egy lezuhant repülő és a túlélők közössége áll a középpontban. Csakhogy itt nincs titokzatos füstszörny – csak emberi őrület és kollektív trauma. Akik látták a The Terror (A rettegés) vagy a Hannibal (Hannibál) egyes jeleneteit: igen, ez az epizódról epizódra épített mű ezekhez is felér – sőt, meg is haladja őket az emberi lélek legsötétebb oldalának nyers és őszinte bemutatásával.
Olvass tovább...
A sorozat eredetileg a ’70-es években játszódott volna, de a készítők a ’90-es évekre helyezték a történet idővonalát, abból a célból, hogy minél több néző át tudja élni a szélsőséges körülmények szélviharában gomolygó, lélekbe maró hangulatot.
Christina Ricci javasolta, hogy karakterének – Misty-nek – legyen egy madara: „a furcsa, zárkózott, különc embereknek gyakran van madaruk” – jelentette a forgatáson.
A Spice Girls, a Tamagotchi és más ikonikus ’90-es elemek időnként kissé zavarosnak tűnhetnek, de ettől csak még különlegesebbé forrta ki magát a sorozat atmoszférája. Ezek a vidám popkulturális jelek egy sötét, komor világ díszleteivé válnak – ettől pedig még nyugtalanítóbb az összhatás. Mintha egy színes poszteren repedne meg a felület.
A túlélőszéria nem mindenkinek való. Ha kedveled a lassan felszínre törő, emberi ösztönöket is áthidaló pszichológiai történeteket, vagy ha a thriller és rejtély műfaja közelebb áll érdeklődési körödhöz, mint egy egyszerű hatásvadász horrormű, ha nem riadsz vissza a kegyetlen jelenetektől, és ha érdekel, mit tesz az emberrel a bezártság, a bűntudat és az éhség – akkor ez az alkotás, nem vitatott, majdnem biztos, hogy a kanapéba fog láncolni.
Az Amazon Prime-on elérhető Yellow-jacket több részből felépített történet nem kertel. Megmutatja, hogy a vadon néha bennünk él – nem körülöttünk. És abból a vadonból nincs hová menekülni, nincs kiút!
Ha kíváncsi vagy, hogyan válik a túlélésből ösztönös káosz, az előzetes már az első képkockáival beránthat a rejtélyes dzsungel mélyére:
Olvass tovább...