
A Netflix új krimi-thrillere egy percig sem hagy unatkozni, hatalmas siker lett
Olvass tovább...
A feszültség nem a hangos képsorokban rejlik, hanem abban, amit nem mondanak ki. Abban a csendben, ami túlságosan is sokáig tartott. És abban a felismerésben, hogy a legijesztőbb történetek nem mindig a képzelet szüleményei.
A Netflix legújabb dokumentum-krimi sorozata, "A Long-Islandi sorozatgyilkos nyomában" hátborzongató részletességgel mutatja be a 2010-ben felszínre került Long Island-i gyilkosságsorozatot – és az azt megelőző évek baljós csendjét. A valós eseményeken alapuló történet középpontjában New York északi partvidéke áll, ahol a látszólag idilli Gilgo Beach területén több női holttest tartotta rettegésben a helyi lakosokat.
A történetszál ott kezdődik, ahol a legtöbb thriller véget érne: egy eltűnt nő – Shannan Gilbert – keresése során a rendőrség tíz különböző nő földi maradványaira bukkan. A nyomozás során pedig egyre több kérdés, zavaros részlet és ellentmondásos történet kerül napvilágra. Ez nem forgatókönyv vagy kitalált fikció– ez maga a rideg és nyers valóság, amelynek hátborzongató története amerika egyik legnépesebb metropoliszában, New York-ban zajlott.
A krimi-thriller kategóriába sorolandó dokumentumfilm nem a hatásvadászat eszközeivel él – épp ellenkezőleg. Visszafogott stílusával, feszült, baljós hangulatával fokozatosan szippantja be a nézőt. Minden epizód újabb rétegét hántja le egy sötét, valóságos történetnek, amely hosszú évtizedeken át megbújt a felszín alatt. Nem harsány jelenetekkel sokkol, hanem azzal, amit sejtetni enged: hogy a legfélelmetesebb bűnök néha éppen ott történnek, ahol a legkevésbé várnánk – a hétköznapok álcája mögött.
A Netflix sorozat 2025. márciusában debütált, és azóta szinte azonnal beszédtémává vált. A kritikusok dicsérik a letisztult történetvezetést, az áldozatközpontú megközelítést és a narráció érzékenységét.
Az IMDb-n jelenleg 8.2 ponton áll, míg a Rotten Tomatoes értékelői 87%-os pozitív értékeléssel jutalmazták. A Metacritic platformján 75 pontot ért el a maximális 100-ból, amit sokan egy ilyen friss dokumentumsorozat esetében már figyelemre méltó teljesítménynek tartanak.
Olvass tovább...
A kritikusok egyetértenek abban, hogy a sorozat képes valódi mélységet adni egy régóta húzódó ügynek, nem veszíti el a fókuszt: a nők történetein van a hangsúly, nem az elkövető hírnevének felnagyításán.
Az egyik néző így írta le benyomását:
„Nagyszerű, áldozatközpontú dokumentumfilm. Még ha sokat tudsz is a LISK-esetről, ez a sorozat mélyebbben belenyúl. Ha nem ismered a hátteret, kiváló összefoglaló, ami az áldozatokra fókuszál, és a tényeknél marad.”
Egy másik hozzászóló kiemelte a történetmesélés struktúráját:
„Világos időrendet követ, érzékenyen meséli el a Gilgo 4 nő életének történetét és azt, milyen hatással volt eltűnésük a családjaikra. Shannan Gilbert esete, amely végül az összes többi áldozathoz vezetett, zseniálisan van beleépítve.”
Egy néző így reflektált saját tapasztalataira:
„Észak-New Jersey-ben nőttem fel, és még most is él családom Long Islanden. Félelmetes belegondolni, hogy milyen hosszú ideig tevékenykedhetett a gyilkos. Spoda korrupt volt – számomra ez sosem volt kérdés. A dokumentumfilm nagyon jól bemutatja, hogy a rendőrségnek ideje rendet tennie a saját háza táján, és komolyan venni az eltűnt személyek ügyeit.”
Egy harmadik néző ezt írta a véleményében:
„A sorozat eleinte elveszett ügynek tűnik, de két rész után újabb szereplők és rendőri vezetők kerülnek előtérbe. A végkifejlet meglepő. Kiváló, több mint 30 éves nyomozás összefoglalása. A harmadik epizód a legjobb – megéri kivárni.”
Olvass tovább...
Az amerikai bűnügyi történelem nem szenved hiányt az elrettentő és egyben szomorú sorozat gyilkosságokból. A legismertebbek között említhetjük Jeffrey Dahmer, John Wayne Gacy vagy Richard Ramirez nevét, akik évtizedeken át terrorizálták saját közösségeiket.
A Netflix korábban már bemutatott sikeres bűnügyi sorozatokat, köztük a Mindhunter-t vagy a Hannibal-t – utóbbi szintén óriási nemzetközi rajongótáborra tett szert. A Lost Women of Long Island ebbe a vonalba illeszkedik, de sokkal realisztikusabb és megrázóbb formában.
A long island-i gyilkosságsorozat hátborzongató részletei már korábban is megragadták a rendezők figyelmét. 2013-ban "The Killing Season" - "A Gyilkos szezon" címen készült egy feldolgozás, amely szintén az eltűnt hölgyek ügyét járta körül, bár más nézőpontból. A film inkább a nyomozás kudarcaira és a bűnüldözés bénultságára helyezte a hangsúlyt. Bár az alkotás nem kapott akkora figyelmet, mint a Netflix friss dokumentumfilmje, mégis fontos előzményként tekinthetünk rá – jelezve, hogy ez a történet már évek óta ott kísért a közvélemény peremén.
A zsigerekig hatoló dokumentumfilm mindazoknak szól, akiket érdekel a valódi nyomozások világa, a társadalmi igazságtalanságok és az áldozatok hangjának erősítése, valós események láncolatába öntése. Ha szereted a mély tartalmú, mégis sodró lendületű krimisorozatokat, amelyek New York egyik legsötétebb oldalát tárják fel – akkor a Netflix újdonságot, a “A Long-Islandi sorozatgyilkos nyomában” című dokumentumsorozatot vétek lenne kihagyni.
Ebben a videóban egy rövid előzetes kínál ízelítőt a sorozat nyomasztó, nyomozásra ösztönző hangulatából:
Olvass tovább...