promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Itt az elsöprő bizonyíték, biztos, hogy nem idegenek építették a piramisokat, előkerült valami a kövek közül

Itt az elsöprő bizonyíték, biztos, hogy nem idegenek építették a piramisokat, előkerült valami a kövek közül

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Évezredek óta találgatják, ki és hogyan építette a gízai piramist. Most egy ősi papirusz került elő a kövek közül – és megingatja a legendákra épült világot.

Misztikum a homok alatt: Giza örök rejtélye

Kevés hely ragadja meg úgy a képzeletet, mint Gíza – az a sivatagi fennsík, ahol az emberiség egyik legrejtélyesebb alkotása magasodik: a nagy piramis. Már évszázadok óta találgatják, vajon hogyan épülhetett fel ez a hatalmas szerkezet.

Több elmélet szerint nem is emberek, hanem földönkívüliek emelték egymásra a kolosszus méretű köveket, hiszen sokáig elképzelhetetlennek tűnt, hogy az ókorban létezhetett olyan mérnöki precizitás, amely képes volt milliméterpontosan illeszteni több tonnás tömböket.

Régészek nyomában: a papiruszok titkai

Az utóbbi években a régészet egyre részletesebb képet fest arról, kik és hogyan alkották meg ezt az óriási síremléket. A feltárások során különleges papiruszok kerültek elő, amelyek konkrétan leírják, miként szállították a tömböket a Níluson keresztül, hajóval, majd miként emelték őket a helyükre.

A történelem egyik legzseniálisabb építkezése volt ez – nemcsak a méretek miatt, hanem a kivitelezés technikai színvonala miatt is. A tömbök milliméteres pontossággal illeszkedtek egymáshoz. Az építkezés során használt habarcs – melyről Denys Stocks régész kimutatta, hogy betonként szilárdult meg – rengeteget segített abban, hogy az egész szerkezet időtállóbbá, masszívabbá váljon.

A precizitás döbbenetes: a látható részeknél a kövek majdnem tökéletesen sík felülettel rendelkeztek, amit egyszerű szerszámokkal, többek között flintkaparóval és homokkő dörzsölő eszközzel formáztak meg. A technika meglepően kifinomult volt, a szintezést madzagra erősített rudakkal ellenőrizték.

De mi került elő a kövek közül?

A papiruszok egy részében az építkezés folyamatáról is beszámoltak, illetve konkrét személyeket is megemlítettek, akik a fáraók sírhelyein munkálkodtak – például a szállítási feladatokat ellátó vezetőket, hajóskapitányokat és munkacsoportokat. Az egyik legismertebb szöveg egy Merer nevű felügyelőtől származik, aki naplószerűen rögzítette, hogyan vitték a tömböket a Tura kőfejtőből Gízába.

Ez a lelet elsöprő bizonyítékként került napvilágra. Nem spekuláció, nem legenda – hanem első kézből származó, írásos beszámoló arról, hogyan építették fel a világ egyik legnagyobb csodáját.

Nem rabszolgák, hanem fizetett szakemberek végezték az építkezést

Ahelyett, hogy az eget kémlelnénk válaszok után, most már biztosan kijelenthetjük: A gízai fennsíkon dolgozó csapatok több ezer fős létszámban, fizetett munkásként éltek a közelben, és nem rabszolgaként, ahogy sokáig vélték.

A helyszínen talált temetkezési helyek, a közösségi épületek és a különféle munkaeszközök mind arról tanúskodnak, hogy szervezett, szakértői munka folyt a piramis építésének pillanataiban.

A építészet korai csodája ez: a precizitás, amellyel a látható köveket elhelyezték, lenyűgöző.

Belül viszont sok helyen csak durván faragott kövek találhatók – ez is azt jelzi, hogy a külső megjelenés, a piramisok külalakja elsődleges volt, a belső stabilitást pedig más módszerekkel biztosították a csapatok.

Ősi mérnöki csoda: ahogy a piramist tényleg építették

Egyre több "apró bizonyíték" került elő, amelyeket összeillesztve már meggyőző képet kapunk a piramisok építésének folyamatáról. A legtöbb kutató egyetért abban, hogy külső rámpát használtak a kőtömbök mozgatásának céljából – így kerülhetett helyére a több mint 2 millió kődarab, amit kézi erővel húztak fel, brutális fizikai erőkifejtéssel.

Mark Lehner, a Giza Plateau Mapping Project vezetője évtizedek óta kutatja a helyszínt. Véleménye szerint a rámpa lejtésének kialakítása komoly kihívás volt, és bár pontos tervrajz nem maradt fenn, a táj topográfiája és a kőbányák elhelyezkedése alapján jól rekonstruálható a folyamat. 

A habarcs, ami a kőtömböket rögzítette

A kutatók szerint az építkezés egyik legfontosabb eleme a habarcs volt. A belső részeknél a köveket durvábban faragták, a hézagokat pedig törmelékkel és gipszalapú habarccsal töltötték ki. Ezzel szemben a külső részeken minden egyes követ szinte tökéletes pontossággal illesztettek, és itt is különleges kötőanyag segítette az egységességet.

Denys Stocks egy kísérletben azt is kimutatta, hogy a mészkőzúzalékot tartalmazó habarcs hasonló halmazállapotú szilárdságot mutatott, mint a mai beton. A megmunkálás pedig meglepően egyszerű eszközökkel történt: kaparók, homokkő simítók, és madzagra erősített rudak segítségével ellenőrizték a síkokat.

Az emberi kéz munkája – nem a csillagoké

A Gízai Nagy Piramist nem földöntúli erő építette tehát, hanem egyiptomi emberek kemény munkájából készült, az építészmesterek és a több ezer fős dolgozó csapatok leleményességéből és kitartásából származnak az építészeti remekművek – egy misztikus, legendákat és mítoszokat suttogó korszakból, amikor az emberi elme és kéz együtt alkotott maradandó épületet.

Az alábbi videóban felelevenítik az ókori Egyiptom egyik legizgalmasabb fejezetét - bemutatják, hogyan építették az első piramisokat: