promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A piramisok mellől kiástak egy ősi hatalmas objektumot, Amerikába vitték azonnal

A piramisok mellől kiástak egy ősi hatalmas objektumot, Amerikába vitték azonnal

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Hihetetlen története van az óriási építménynek.

New York város nevének hallatán kevés embernek jutnak eszébe az emberi civilizáció ősi emlékei - a felhőkarcolók és Starbucksok árnyékában mégis megbújik egy igen régen keletkezett, tájidegen műemlék, aminek a története egészen lenyűgöző - ez a cikk egy ősi egyiptomi obeliszk hosszú történetét mutatja be az ókori Egyiptomból Amerikáig.

Egy fáraó dicsősége New York szívében

Ha legközelebb a Central Parkban sétálunk, okvetlenül nézzük nézzük az alkotást. Az igen impozáns méretű, 21 méter magas, több mint 200 tonnás gránit obeliszk, amit „Kleopátra tűjé”-nek hívnak, valójában évezredekkel idősebb a híres királynőnél.

Az ősi jelző egyáltalán nem túlzás: I.e. 1475 körül faragták ki a dél-egyiptomi Aszuán bányáiból, hogy III. Thutmosze fáraó hatalmát hirdesse Héliopolisz szent városában. Később II. Ramszesz is rávésette saját győzelmeit, így a vörös gránittömb az ókori Egyiptom két leghatalmasabb uralkodójának közös dicsőségtáblája lett. A szövegek hieroglifái ma is olvashatók - az obeliszk túlélte a fáraók uralkodását.

Az út Alexandriáig

Az obeliszk egy jó darabig stabilan hirdette az egykori uralkodók dicsőségét, majd viharos évszázadok következtek. I.e. 525-ben a perzsák ledöntötték, ami után sok száz évig a homok alá temetődött. A rómaiak fedezték fel újra, majd Alexandria városába szállították, ahol a Caesareum, vagyis Kleopátra temploma elé állították - innen ered a megtévesztő elnevezés. A királynőnek semmi köze nem volt az obeliszkhez, de a romantikus legenda és az európai fantázia összemosta a helyszínt a személlyel. A 19. századra az obeliszk még mindig Alexandriában állt, megrongálva, elhanyagolva, mikor a diplomácia és a tudományos versengés újra "lendületbe" hozta.

Alexandriától New Yorkig

1879-ben Egyiptom (a britek nyomására és Amerika iránti szimpátiából) úgy döntött, hogy az Egyesült Államoknak ajándékozza az oszlopot. A szállítás természetesen igazi mérnöki rémálom volt: Henry H. Gorringe tengerésztiszt egy speciális szerkezetet tervezett, hogy az óriási követ leereszthessék, majd a Dessoug nevű fa hajóra rögzítsék.

Az Atlanti-óceánon való átkelés után Manhattan utcáin 19 napon át vontatták - lovakkal, kézi csörlőkkel, acélsíneken, saját építésű kocsin, mindent bevetettek. 1881. január 22-én 10 000 ember nézte végig, ahogy az obeliszk újra felemelkedik - immáron nem a fáraók, hanem a felhőkarcolók földjén. Azóta is ott áll a Central Park keleti szélén, a Metropolitan Művészeti Múzeum mögött, érdekes kontrasztot alkotva a modern városképpel, hirdetve az ősi egyiptomi civilizáció nagyságát - és talán a mérnökök zseniális munkáját is.

Videón Kleopátra tűje a Central Parkban: