promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Angol tudós sokkolta a világot a piramisok titkával, a tudományos világ száműzte őt

Angol tudós sokkolta a világot a piramisok titkával, a tudományos világ száműzte őt

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Egy felfedezés, amely megrengette a tudományos világot. Egy elmélet, amely túl merész volt ahhoz, hogy elfogadják. Egy tudós, akit ezért száműztek. De mi az igazság?

A piramisok rejtélye évszázadok óta foglalkoztatja a kutatókat, de egy angol tudós elmélete annyira megosztó volt, hogy a tudományos világ végül hátat fordított neki. Piazzi Smyth, a viktoriánus korszak egyik elismert csillagásza és kutatója olyan felfedezéseket tett az egyiptomi piramisokkal kapcsolatban, amelyek alapjaiban rengették meg a történelmi és tudományos diskurzust. Munkássága ugyan hozott némi elismerést, de komoly megvetést is, és végül a tudományos közösség peremére szorult.

Egy tudós útja a piramisok titkaihoz

Piazzi Smyth a 19. század egyik legelismertebb csillagásza volt, aki élete jelentős részét a Gízai piramisok tanulmányozására szentelte. 1864-ben megjelent könyve, Our Inheritance in the Great Pyramid (Örökségünk a Nagy Piramisban) radikális elméleteket tartalmazott, amelyek megkérdőjelezték a tudományos világ addigi álláspontját. Smyth úgy vélte, hogy a Nagy Piramis nem egyszerű ókori síremlék, sokkal inkább egyfajta isteni üzenet és kozmikus mérőeszköz.

Expedíciója során rendkívül precíz méréseket végzett a piramis minden dimenzióját illetően, és meggyőződése lett, hogy ezek a méretek olyan matematikai és csillagászati összefüggéseket rejtenek, amelyek az emberiségen túlmutató tudásra utalnak.

A „Piramisméter” és az univerzum titkai

Smyth egyik legvitatottabb állítása az úgynevezett "piramis hüvelyk" (pyramid inch) felfedezése volt, amely szerinte egy isteni eredetű mértékegység. Eszerint a piramis építői olyan precíz méréseket alkalmaztak, amelyek egyenesen Istentől származtak. Smyth azt állította, hogy a piramis kerületének hossza éppen százszor annyi "piramis hüvelyket" tartalmaz, mint ahány nap egy évben van. Emellett a piramis magasságát a Föld és a Nap közötti távolság kulcsfontosságú arányainak tekintette.

Az elmélete szerint a piramis maga egy olyan időtlen üzenet, amely tartalmazta a Föld és az univerzum legfontosabb mérőszámait. Az állításai szerint a piramis egyfajta "prófétai kódex" volt, amely megjósolta az emberiség jövőjét és az idő múlását.

A tudományos világ elutasítása

Bár Smyth mérései sok szempontból pontosabbak voltak, mint az őt megelőző kutatók eredményei, elméleteit a tudományos világ nem fogadta el. A Royal Society, az egyik legelismertebb tudományos szervezet, visszautasította a támogatását, és elutasította azokat a kérelmeit, amelyek a piramis méréseinek hivatalos vizsgálatára irányultak.

Smyth elméleteire a legnagyobb csapást a híres egyiptológus, William Matthew Flinders Petrie mérési eredményei sújtották. Petrie, aki 1880-ban saját kalkulációkat végzett a piramisokon, kimutatta, hogy Smyth számai túlzóak, és hogy a "piramis hüvelyk" nem létezik. Ez gyakorlatilag megcáfolta Smyth egyik legfontosabb állítását, és az egyiptológiai közösség végleg elfordult tőle.

Egy száműzött tudós öröksége

Piazzi Smyth számára a tudományos világ elutasítása súlyos következményekkel járt. 1888-ban lemondott a Királyi Csillagász pozíciójáról, és visszavonultan élt élete hátralévő részében. Ennek ellenére elméletei nem tűntek el teljesen: a piramisokkal kapcsolatos misztikus és vallási spekulációk a mai napig hatással vannak az alternatív történelmi elméletek világára.

Smyth gondolatai különösen népszerűek lettek a 20. századi ezoterikus és vallási mozgalmakban, például a Jehova Tanúi korai tanításaiban. Míg a tudomány elutasította, számos spirituális és okkult gondolkodó továbbra is hivatkozott munkásságára.

Mítosz vagy forradalmi igazság?

Bár a tudományos közösség végül elutasította Smyth elméleteit, nem lehet tagadni, hogy munkája jelentős hatással volt az egyiptológiára és a piramisok kutatására. Az általa elvégzett precíz mérések és dokumentáció a mai napig fontos forrásként szolgálnak.

Az angol tudós esete jól példázza, hogyan lehet egy emberi elme zseniális és mégis száműzött egyszerre. Vajon Smyth tényleg egy elfeledett zseni volt, aki olyan igazságokat fedezett fel, amelyeket a tudományos világ nem volt hajlandó elfogadni? Vagy csupán egy téveszmékbe ragadt elméleti kutató, aki túl messzire ment a spekulációival?

A válasz talán soha nem lesz egyértelmű, de egy dolog biztos: a piramisok titkai még mindig lenyűgözik és megosztják a világot.

Az alábbi videó részletesen bemutatja a tudós életét: