promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Miniatűr egyiptomi embereket találtak egy sírban, a látvány rendkívüli

Miniatűr egyiptomi embereket találtak egy sírban, a látvány rendkívüli

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A régészek sem hittek a szemüknek, amikor egy ősi egyiptomi sír mélyén titokzatos miniatűr embereket fedeztek fel

Az ókori Egyiptom titkai mindig is lenyűgözték a világot, de a legújabb felfedezés még a tapasztalt archeológusokat is meglepte. Egy 4000 éves sírban apró, gondosan kidolgozott emberi figurákat találtak, amelyek egy teljes miniatűr munkakörnyezetet alkotnak. A lelet egy művészeti remekműnek számít, ami bepillantást enged az ókori egyiptomiak mindennapi életébe is.

Egy elrejtett kincseskamra

A felfedezésre a luxori Nekropoliszban került sor, ahol egy titkos kamrában leltek a 12. dinasztia főudvarmesterének, Meketre-nek a sírjára. A kutatók 24 fából készült modellt találtak a sírban, de a legizgalmasabb mindközül egy miniatűr gabonaraktár volt, amelyben apró figurák dolgoztak.

Egyiptomi gazdasági központ élethű formában

A 74,9 x 56 x 36,5 cm-es fa doboz egy mezőgazdasági létesítményt ábrázol, amelynek sarkaiban az ókori egyiptomi építészet jellegzetes csúcsos végei láthatók, amik a raktár védelmét szolgálták a tolvajok és rágcsálók ellen. A doboz két részre oszlik: az egyik felében a gabonát tárolták, míg a másikban írnokok jegyezték fel a mennyiségeket.

Minátűr munkások és írnokok

A diorámában 15 apró, körülbelül 20 cm magas figura található. Hat figura zsákokat hord, míg kilenc írnok papirusztekercsekre és fatáblákra rögzíti az elszámolásokat. Ez a jelenet hűen mutatja be az ókori egyiptomi gazdasági rendszer egyik legfontosabb elemét: a gabona mérését és elosztását. Az élelmiszerkészletek feletti kontroll alapvető volt Egyiptom stabilitásának fenntartásában, hiszen a Nílus termékeny völgye biztosította az ország gazdagságát.

Mi célból temették a sírba?

Bár pontosan nem ismert, miért helyezték el ezeket a miniatűr modelleket Meketre sírjában, a kutatók feltételezése szerint ezek az utóvilági élet fenntartását szolgáló tárgyak lehettek. Az egyiptomi hitvilág szerint a halottaknak a túllvilágon is szükségük volt a mindennapi élethez kapcsolódó elemekre, így a gazdagok gyakran temettettek magukkal hajómodelleket, piacokat vagy munkásokat ábrázoló diorámákat, hogy biztosítsák jólétüket a másik világban is.

Egy rendkívüli lelet

A felfedezett 24 modellből 12 ma a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményében látható, a másik fele pedig Kairóban, az Egyiptomi Múzeumban található. A granárium modellt a tudósok a kora középbirodalom egyik legjobb állapotban fennmaradt diorámájának tartják, amely egy egyedülálló pillanatfelvételt ad az ókori egyiptomi gazdasági rendszer működéséről.

A miniatűr figurák egy olyan világot mutatnak be, amely több ezer éve létezett, de rendszere és precizitása még ma is lenyűgözi a kutatókat.

Az alábbi videóban megtekinthetőek az ókori egyiptomi figurák: