
Bemásztak a piramisok alá, és valami rettenetes jött szembe velük a mélyben
Olvass tovább...
Nem messze az ókori világcsodától hevernek a hatalmas építmény maradványai.
Akik eljutottak valaha az egyiptomi piramisokhoz, talán bele sem gondolnak, mekkora szerencse, hogy épségben láthatták az ókori történelem csodálatos és monumentális emlékműveit, melyek megannyi titkot rejtenek. A gízai piramisok kétségtelenül a legismertebbek, de messze nem az egyetlenek a világon. Szerte a világon számos ősi és hatalmas, zömében temetkezési emlékművet emeltek az évezredek során, közöttük olyanokat is,
melyeknek ma már csak a romjait csodálhatjuk meg.
De vajon miért rombolhatták le az egyiptomiak a piramisokat? Politika állhatott a háttérben, esetleg valamiféle mérnöki gikszer? Elhordták későbbi építőanyagként a köveket vagy a lerombolás egy olyan tett volt, amellyel szerették volna kiírni a fáraót az egyiptomi történelemből?
Olvass tovább...
Lerombolt piramis Dzsedefré piramisa is, melyet Gíza helyett szokatlan módon Abu Roásban kezdtek el építeni, az időszámításunk előtti 26. században. Sokáig úgy hitték, hogy Dzsedefré halála miatt befejezetlen maradt, mivel egyetlen sarokkövét sem fedezték fel, mai magassága pedig csupán 11,4 méteres.
A későbbi ásatások során azonban ezt a teóriát megcáfolták, ezt követően pedig azt feltételezték, hogy a fáraók viszálya miatt rongálhatták meg. Ez sem volt helyes megközelítés, a közelmúltban végzett kutatások során pedig kiderült, hogy fénykorában 65 méter magas volt Dzsedefré szentélye, amely Menkauré piramisának képmása volt.
Napjainkban úgy vélik, hogy a római korban rongálhatták meg, és egészen az alapjáig leástak. Az évezredek során építőköveinek jelentős részét elhordták, ám a modern kori ásatások során mégis számos érdekes leletet emeltek ki a romok közül a régészek.
Olvass tovább...
Itt találták meg többek között II. Hotepheresz szfinxszobrát, ami rendkívül különleges felfedezés, hiszen ez lehetett az első szfinxábrázolás Egyiptomban, ami új megközelítéseknek engedett teret.
A felfedezés kezdetben azért is volt idegen a régészek számára, mivel korábban úgy vélték, hogy kizárólag fáraókat ábrázoltak szfinxként, ám kiderült, hogy királynők és istenek arcmásával díszített szobrok is készültek. A szobor meglepően jó állapotban maradt fenn, ma a kairói Egyiptomi Múzeumban tekinthető meg.
(Forrás: LiveScience)