promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kegyetlenül megverték a közismert magyar orvost a halála előtt, 47 évesen halt meg Semmelweis Ignác

Kegyetlenül megverték a közismert magyar orvost a halála előtt, 47 évesen halt meg Semmelweis Ignác

Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Semmelweis Ignác kétségbeesetten küzdött a kellő higiénia megteremtéséért a szülészeteken, ma már elismerik a munkásságát, de tragikus véget ért az élete. 

Semmelweis Ignác, akit „az anyák megmentőjeként” is emlegetnek, a magyar orvostudomány történetének egyik legkiemelkedőbb alakja volt. Életét a betegek segítésének szentelte, de sorsa tragikus körülmények között ért véget. Azon legendás alakok közé tartozott, akiknek eredményei halála után váltak széles körben ismertté. A Budapesti Orvostudományi Egyetem 1969-ben vette fel a Semmelweis Ignác nevet.

Semmelweis 1818. július 1-jén született jómódú kereskedő családban. Bécsben tanult orvosnak, majd a bécsi közkórház szülészeti osztályán dolgozott. Itt fedezte fel,hogy a szülési láz, az akkori anyai halálozások fő oka, nagymértékben csökkenthető, ha az orvosok és a szülésznők alaposan megmossák a kezüket, mielőtt segédkeznek a babák világra jövetelében.

Semmelweis felfedezése forradalmi volt, de az akkori orvostársadalom nem fogadta el könnyen. Az akkori tudományos közösség még nem ismerte fel a láthatatlan baktériumok szerepét a fertőző betegségek terjedésében, és sokan kételkedtek a kézmosás fontosságában. 

Az orvos hevesen védte elméletét, ám ez hamarosan oda vezetett, hogy elszigetelődött a szakmájában és szembefordultak vele. 

Semmelweis is apa volt

1857-ben feleségül vette Maria Weidenhofert, egy bécsi kereskedő lányát. A boldog házasságból öt gyermek született, akik közül többen fiatalon meghaltak. Feleségétől soha nem vált el, és bár voltak konfliktusok, az orvos és felesége egész életükben együtt maradtak. 

Semmelweis mentális egészsége megromlott, és ez családi életét is megviselte, ám a felesége mellette maradt akkor is, amikor a magyar orvos egy osztrák elmegyógyintézetbe került.

Egy forrás szerint az előremutató eszméket képviselő orvoson a paranoia és a depresszió jelei mutatkoztak, 1865-ben barátai és kollégái egy bécsi elmegyógyintézetbe vitték, ahol kegyetlenül bántak vele. Feltehetően védekezett a kezelések ellen, ám akkoriban még nyugtatók helyett brutális veréssel igyekeztek csillapítani a nyugtalan betegeket.  

Néhány nap múlva, 1865. augusztus 13-án halt meg Semmelweis Ignác vérmérgezésben, valószínűleg a sebei elfertőződtek. A 47 éves korában elhunyt gyógyító felfedezései csak halála után nyertek világméretű elismerést, amikor elméleteit Louis Pasteur és Joseph Lister munkája igazolta. Ma a higiénia és a fertőzések elleni védekezés, amelyeknek Semmelweis volt az úttörője, a modern orvostudomány sarokkövei közé tartoznak.

Az 1800-as években a szülést gyakran halál követte, Semmelweis így jött rá a megoldásra: