promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Sötét titok az egyiptomi nagy piramisnál, a bizonyítékok egyértelműek

Sötét titok az egyiptomi nagy piramisnál, a bizonyítékok egyértelműek

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

200 éve beszélnek róla, a nyomok ma is látszódnak Kheopsz piramisánál.

Különleges feliratok, és a lyuk

Az egyiptomi piramisok kapcsán újabb és újabb felfedezések folyamatosan jönnek, ám még most is akad olyan téma, amely több száz év távlatából is vitát kavar bizonyos körökön belül. Időről időre visszatérő téma az online közösségi terekben is, hogy rákérdeznek ezekre. Az egyik legérdekesebb ilyen téma az, hogy az egyiptomi nagy piramis kapcsán

pontosan mit találtak a piramis egyes üregeiben, azok valódiak voltak-e vagy csak a felfedező kreálmányai?

Kheopsz piramisában találtak feliratokat még az 1830-as években, ekkor egy felfedezőnek, Howard Vyse-nek sikerült behatolnia a piramisba. Vyse csapata lyukat vágott a piramison, és bejutottak olyan termekbe, ahol még előtte valószínűleg csak az építők jártak több ezer évvel ezelőtt. Kheopsz piramisának felső tehermentesítő termében találtak hieroglif feliratokat, amelyek vörös okkerrel készültek.

Kheopsz építtette?

Kheopsz nevét is megtalálták, természetesen annak ősi egyiptomi formájában. Ez volt az első írásos bizonyíték arra, hogy valójában Kheopsz fáraó építtette a nagy piramist. Korábban csak jóval később élt történetírók munkái utaltak erre, így Hérodotosz és Manethón művei írtak erről.

Érdekesség, hogy a hieroglif feliratok néhol fejjel lefelé vagy oldalirányban helyezkednek el. Ez is arra utal, hogy még jóval az építés előtt feliratozták ezeket, és csak később kerültek be így, kissé hibásan a kamrákba.

Más feliratokat is találtak a kamrákban

Sőt, a piramist építő munkásokra utaló feliratokat is talált a felfedező ezekben a kamrákban. A felfedezés azért is volt nagyon jelentős, mivel más írásos emlék nem utalt Kheopszra a fentiektől eltekintve. Ám Vyse-t hamar kikezdték, az összeesküvés-elméletek hívei pedig hamisítással vádolták, mivel nagy nyomás alatt dolgozott, elvárták tőle, hogy találjon valamit, az előző ásatásai ugyanis nem hoztak nagy felfedezéseket. Sok kritikát kapott a felfedezés az időzítés után is.

Az írásokat pontosan azokban a kamrákban találták meg, amelyeket Vyse nyitott fel, így a kritikusok szerint lehetőség is adódott a hamisításra. Egyes kutatók szerint a Kheopsz nevét tartalmazó feliratok nem felelnek meg teljesen az ókori egyiptomi írás szabványainak, és hibákat tartalmaznak.

Tudományos bizonyítékok

A kritikákat azonban cáfolták később a kutatások, és az újabb felfedezések. A feliratok, a festék és az írásjelek korszerű technológiákkal való vizsgálata arra utal, hogy bizony Kheopsz korában készülhettek. Ám a rengeteg tudományos bizonyíték ellenére az összeesküvés-elméletekkel ma is találkozni az online terekben.

Képek Vyse expedíciójáról, ahogy ő és társai akkor látták az egyiptomi piramist 200 évvel ezelőtt:

(Forrás: Live Science, Wikipedia)