Az ősemberek már 200 ezer éve is tudtak kényelmes ágyat vetni
Olvass tovább...
Ma csilli-villi göncökben rohangálunk, de mióta hord az ember ruhát?
Őseink először leereszkedtek a fákról, majd fokozatosan felegyenesedve jártak, és elvesztették szőrzetük nagy részét. Ezáltal ki voltak téve az időjárás viszontagságainak, így szükségük lett ruházatra. Az őskori ruhák nem maradtak fenn az utókornak, mint a kő- vagy csonteszközök, de a ruhakészítéshez használt eszközök és a tetvek evolúciója segítenek a kutatóknak a rejtély megfejtésében.
A tudósok azt vizsgálták, hogyan változtak a tetvek az emberi testszőrzet elvesztése és a ruhahasználat elterjedése nyomán. A tetvek jellemzői szorosan kapcsolódnak "élőhelyükhöz". A fejbőrön élő tetvek nem tudnak megélni a szeméremszőrzeten, de ez nem volt mindig így. Az őskori tetvek elődeink bármely testrészén gond nélkül eléltek.
Az ember nagyjából 1,2 millió évvel ezelőtt vált meg szőrzete nagy részétől, míg a tetvek típusai 3 millió évvel ezelőtt váltak el egymástól. A ruhatetvek egy későbbi fajt jelentenek, melyek képesek megélni a legkülönbözőbb anyagokból készült ruhadarabokon is, napi egyszeri táplálkozással.
A kutatók arra jutottak, hogy a ruhatetvek 170 000 évvel ezelőtt válhattak el a fejtetvektől, ami arra utal, hogy ekkortól már hordtak ruhát az anatómiailag modern emberek. Azonban bizonyítékok vannak arra is, hogy a homininok (a modern ember és kihalt rokonai) ennél jóval korábban is viseltek már ruhát.
Olvass tovább...
Egy 2023 áprilisi kutatás alapján egy hominid faj, már 300 000 évvel ezelőtt is viselhetett medvebőrt a hideg ellen. A németországi Schöningen lelőhelyen talált medvecsontok vágásnyomai alapján következtettek erre a tudósok. A vágások a bordákon, a koponyán, a kezeken és a lábakon figyelhetők meg, ami arra utal, hogy az állat bőrét lenyúzták.
Összehasonlítva más lelőhelyek leleteivel, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy ez a vágási minta gyakori volt abban az időben. Ez arra utal, hogy a medvebőrt nem csak menedék építésére, de ruházatként is használták.
A vágásnyomok önmagukban nem bizonyítják, hogy az ősember már ruhát viselt, de a hideg éghajlat valószínűvé teszi, hogy a medvebőrt ruhadarabként is használták.
A kutatások tovább folynak, hogy pontosabb képet kapjunk őseink ruházatáról és a ruhakészítés korai fejlődéséről.
Forrás: Livescience