3000 éves „fénykép” került elő az egyiptomi piramisok mellől, amit ábrázol, igazán rendkívüli
Olvass tovább...
A csillagvizsgálóban rengeteg különleges tárgyat is találtak.
Egyiptom már eddig is lenyűgöző történelmi öröksége újabb rendkívüli kinccsel bővült: egy időszámításunk előtt 6. században épült csillagászati obszervatóriumot fedezték fel Kafr El-Sheikh kormányzóságban, a Tell El-Faraeen régészeti helyszínen, a Buto-templom területén.
A szenzációs bejelentést az Egyiptomi Turisztikai és Régiségi Minisztérium osztotta meg hivatalos közösségi oldalán, reményeik szerint a felfedezés ismét felhívja a figyelmet az ókori egyiptomiak rendkívüli tudományos és technológiai vívmányaira.
A sártéglából épült obszervatórium központi szerepet játszott az égbolt megfigyelésében: az építmény a nap és a csillagok mozgásának pontos nyomon követésére szolgált, újfent bebizonyítva, hogy az ókori egyiptomiak kiemelkedő csillagászati ismeretekkel rendelkeztek.
„Ez a felfedezés is rávilágít az ókori egyiptomiak fejlett csillagászati tudására, amely lehetővé tette számukra a napnaptár meghatározását és a fontos vallási és mezőgazdasági dátumok kijelölését”
– nyilatkozta Mohamed Ismail Khaled, az Egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának (SCA) főtitkára.
Olvass tovább...
Monumentális építmény, lenyűgöző részletek
A csillagászati obszervatórium körülbelül 850 négyzetmétert foglal el és kelet felé néző bejárattal rendelkezik, amely minden bizonnyal a napfelkeltét szimbolizálja. A központi oszlopos csarnok „L” alakú kialakítása, valamint az építmény masszív, befelé dőlő sártéglafalai az egyiptomi templomok jellegzetes stílusát idézik.
A régészek öt, sártéglából készült helyiséget találtak, amelyek feltehetően eszközök tárolására szolgáltak, négy kisebb szobát, valamint egy kőből készült kis helyiséget, ami valószínűleg az obszervatórium tornyaként funkcionálhatott.
A felfedezések sorában az egyik legkülönlegesebb egy ferde napóra, az úgynevezett árnyékóra, amely egy rendkívül ritka lelet abból a korból. A különleges tárgy egy 4,8 méter hosszú mészkőlapokból álló sorból épült fel, amelyen öt sima mészkőtömb kapott helyett: ezeknek a tömböknek a dőlésszögeit használhatták a nap mozgásának követésére, ami lehetővé tette a napszakok pontos meghatározását.
Olvass tovább...
Ezek mellett a régészek találtak egy kőből készült mérőeszközt egy kör alakú kamra padlójába rögzítve, valamint két további kör alakú követ, amelyeket a nap dőlésszögének mérésére használtak. A leletek között szerepeltek még a 26. dinasztia idejéből származó szobrok, egy Merkhet nevű csillagászati mérőeszköz, valamint vallási tárgyak és mindennapi használati kerámiák.
A tudósok szerint a felfedezés új fényt vet az ókori Egyiptom tudományos és vallási szokásaira és a csillagászat kiemelt szerepére az egyiptomiak mindennapjaiban. Az obszervatórium megépítése és a benne talált tárgyak a modern tudomány számára is értékes információkat nyújtanak az ókori civilizációk csillagászati módszereiről.
Az egyiptomi csillagászat rejtelmeiről sok minden kiderül ebből a videóból:
forrás: ArkeoNews