promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nagyon furcsa dolgot fedeztek fel egy ősi múmián, a boltok polcain ma is megtaláljuk

Nagyon furcsa dolgot fedeztek fel egy ősi múmián, a boltok polcain ma is megtaláljuk

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A bronzkori testen volt valami, amiről egészen idáig nem tudták, mi az.

Húsz évvel ezelőtt régészek egy csoportja különös felfedezést tett az északnyugat-kínai Tarim-medencének egyik ősi temetőjében, ahol valami olyasmit találtak egy múmia fejére és nyakára rákenve, aminek már akkor komoly jelentőséget tulajdonítottak.

Ám hosszú ideig nem sikerült megfejteni, hogy milyen anyaggal kenték be a hozzávetőlegesen 3300-3600 éves holttestet, amiről évtizedekkel később, a DNS-elemzéseket részletesen megvizsgálva kiderült, hogy egyfajta tejtermék lehetett, amit a helyiek előszeretettel fogyasztottak, egészségük megőrzése céljából is.

Mint kiderült, ez egyfajta kefirsajt volt, amely a joghurthoz hasonló étel, és már akkoriban elterjedt a környéken, a Kínai Tudományos Akadémia Gerinces Paleontológiai és Paleoantropológiai Intézetének munkatársai szerint pedig ezzel egyértelművé vált, hogy Kínából származik és terjedt el világszerte a kefir.

Ma is megtaláljuk a boltok polcain

A kutatók részletes vizsgálatoknak vetették alá az anyagot és kiderült, hogy évezredekkel ezelőtt is ugyanazokat a baktérium- és gombafajokat alkalmazták, amelyeket ma is használnak a kefirek készítéséhez.

„Ez egy példátlan tanulmány, amely lehetővé teszi számunkra, hogy megfigyeljük, hogyan fejlődött egy baktérium, illetve annak felhasználása az elmúlt 3000 év során. Ráadásul a tejtermékek vizsgálatával tisztább képet kaptunk az ősi emberek életéről”

– fogalmazott Qiaomei Fu, a pekingi Kínai Tudományos Akadémia paleontológusa.

A tudós azt is elmondta, hogy a készítmény fontos lehetett az emberek életében, hiszen a Hsziaoe temető több másik sírjában is felfedezték a nyomát. A probiotikus anyag tehén- és kecskesajtból készült, és több baktérium- és gombafajt tartalmazott, köztük a Lactobacillus kefiranofacienst és a Pichia kudriavzeviit.

„Ez a világon valaha felfedezett legrégebbi ismert sajtmintája. Az olyan élelmiszereket, mint a tejtermékek, rendkívül nehéz évezredeken át megőrizni, így ez egy ritka és értékes felfedezés"

- tette hozzá Fu, aki szerint további vizsgálatoknak vetik alá az anyagot, hogy még több részletet megtudhassanak őseik étkezési kultúrájáról.

Az is fontos kérdés továbbá, miért tartották lényegesnek, hogy az elhunytak is „magukkal vigyék” a túlvilágra ezt az ételt. Minden bizonnyal ennek vallási, vagy rituális okai voltak, amit az anyag nem, ám a temetőben talált további régészeti felfedezések válaszolhatnak meg.