promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Lehallgat az okostévéd a saját otthonodban, rendkívüli, ahogy csinálja

Lehallgat az okostévéd a saját otthonodban, rendkívüli, ahogy csinálja

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Az okostévéd több, mint szórakoztató eszköz – figyel, elemez, jegyzetel. Kiderült, hogyan kémkedhet utánad a saját nappalid közepén.

Kényelmes. Korszerű. Kéznél van a Netflix, a YouTube, az HBO Max. Egyetlen gombnyomás, és már indul is a film. De miközben te kikapcsolódsz, valami más figyel. Nem a szomszéd. Az okostévéd.

A legtöbben nem is sejtik, hogy a nappaliban trónoló eszköz – amire szinte mindenki büszkén tekint, hiszen „okos” – egyben adatgyűjtő központként is működik. A legtöbb típus háttérben futó alkalmazásokat használ, amelyek elsőre a kényelmet szolgálják, valójában azonban gyakran adatokat gyűjtenek rólunk. Egy rejtélyes alkalmazás megjelenése és a gyanús adatforgalom-emelkedés sokaknál csak akkor tűnik fel, amikor már túl késő.

Az úgynevezett ACR (Automatic Content Recognition) rendszer például képes azonosítani, mit nézel – akár streaming szolgáltatáson, akár HDMI-porton keresztül. Az információk a gyártóhoz vagy a hirdetők adatbázisaiba kerülnek. Ez alapján pontos profilt állítanak össze rólad: mikor nézel tévét, mit választasz, hányszor ismétled meg ugyanazt. Ez nem ajánlás, ez megfigyelés.

Ha a távvezérlőd hangvezérlésre képes, akkor a mikrofon is aktív lehet. Elég egy kulcsszó, és a mesterséges intelligencia máris figyel, rögzít, elemez. Az adatok a felhőalapú feldolgozás révén másodpercek alatt továbbítódnak – legtöbbször észrevétlenül. A wi-fi hálózaton keresztül az okostévé feltérképezi, milyen más eszközök vannak a közelben, és naplózza azok jelenlétét.

A legtöbb felhasználó abban a hitben él, hogy ha a televízió egyszer be van kapcsolva, az kiszolgálja őt – nem fordítva. Az igazság viszont az, hogy egy rosszul beállított készülék akár kémet is csinálhat a szórakozásért és felhőtlen sorozat maratonokért felelős eszközből. 

És hogy hogyan? Úgy, hogy a legtöbb ember be sem kapcsolja a biztonsági menüpontot. Az ACR-t nem tiltja le, a hangvezérlést engedélyezi, és elfelejti megvizsgálni azokat az újonnan telepített vagy felbukkanó alkalmazásokat, amik hirtelen a képernyőn teremnek.

A mesterséges intelligencia már jelen van az otthonodban, és nem mindig a kényelmedet szolgálja. A háttérben dolgozik, elemez, naplóz, és ha te nem figyelsz, ő figyel helyetted.

Mindez egyetlen közös ponton fut össze: a wi-fi kapcsolaton. A televizió okosabb, mint gondolnád – és lehet, hogy túl sokat tud rólad. Kétszer is gondold meg, milyen engedélyeket adsz készülékednek. Lehet, hogy amit alkalmazásként telepítettél, az valójában csak egy modern fedőnév alatt futó kémprogram.

Védekezni lehet. Kapcsold ki az ACR-t. Némítsd le a mikrofont. Kapcsold ki a netet, amikor nem felhőalapú szolgáltatótól szeretnél információt gyűjteni, filmezni vagy sorozatozni.

Ebben a videóban egy Samsung okostelevízión kerül bemutatásra, hogy kell optimalizálni az adatvédelmi beállítások menüpontot, hogy a lehető legnagyobb mértékben minimalizáld az adatgyűjtést, letiltsd az automatikus tartalomfelismerést, és megszüntesd a háttérben futó megfigyelési funkciókat.