
Optikai illúzió tartja lázban az internetet: most akkor milyen színű Billie Eilish cipője?
Olvass tovább...
Az optikai illúziók lehetnek egyszerűek, mégis izgalmasak, hiába tudjuk, hogy mit látunk, az agyunk képes felülírni.
Az optikai illúziók mindig is lenyűgöztek minket, Victor Vasarely egy egész karriert épített arra, hogy megmutassa, érzékelésünk mennyire befolyásolható. A virtuális valóság és 3D-s filmek mellett a legegyszerűbb illúziók is azt bizonyítják, hogy amit látunk, nem mindig felel meg a valóságnak. De mi okozza ezeket az érdekes jelenségeket?
Az optikai illúziók az agyunk és szemünk közötti kommunikáció félreértéséből fakadnak. Az agy folyamatosan értelmezi a beérkező vizuális információkat, de néha az érzékelt kép torzul vagy félrevezető. Hiába tudjuk, hogy valami nem úgy van, ahogy látjuk, képtelenek vagyunk másként látni. Ezt bizonyítja ez a videó is:
A fizikai illúziók a fény és árnyék sajátosságaiból adódnak, például a tükröződések és fénytörések esetében. A fiziológiai illúziók akkor keletkeznek, amikor a szem és az agy hosszabb ideig kitett bizonyos ingereknek, például ismétlődő mintázatoknak vagy erős fénykontrasztoknak. A kognitív illúziók pedig az agy által alkotott értelmezési hibákból erednek, ilyen például az Escher-féle lehetetlen alakzatok.
Az op-art (optikai művészet) egyik legismertebb képviselője, Victor Vasarely olyan festményeket készített, amelyek a néző szemét szándékosan megtévesztik, dinamikus és vibráló hatást keltve.
Maurits Cornelis Escher pedig lehetetlen terek és formák megalkotásával játszott, műveiben a perspektíva sajátosságait használva ki. Az illúziók a modern digitális művészetben is elterjedtek, az animációkban és a grafikai tervezésben gyakran alkalmaznak olyan technikákat, amelyek manipulálják az emberi érzékelést.
Az optikai illúziók nemcsak szórakoztatóak, hanem komoly tudományos és művészeti jelentőséggel is bírnak. Segítségükkel jobban megérthetjük, hogyan működik az emberi látás, és inspirációt meríthetünk kreatív alkalmazásukból.
Olvass tovább...