Óriási változás jön, elkezdődött a gázkazánok betiltása, az ok a klímavédelem
Olvass tovább...
A lenyűgöző természeti képződményeket egy asztronauta szúrta ki.
Ne hagyjuk magunkat becsapni: a látvány ellenére ez nem egy másik bolygó, hanem a Föld, méghozzá az észak-afrikai Szahara!
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén lévő asztronauták decemberben készítettek egy lélegzetelállító fotót Észak-Afrika egy híres homoktengeréről, az Erg Chebbiről. Ez a kép – melyet nemrég a NASA Earth Observatory osztott meg a világgal (a képet IDE kattintva lehet megtekinteni) – a Marokkó délkeleti részén, az Algériai határ közelében elterülő homokdűnéket ábrázolja.
A különleges formák és az érintetlen homokfelületek sokak szerint egy másik bolygó táját idézik, hiszen a vöröses homok és az óriási dűnék hullámzó tengere egészen idegen látványt nyújt. Az Erg Chebbi homoktengere mintegy 18 x 9 kilométeren terül el, és egyedülálló természeti képződményeknek, a "csillag" vagy "piramis" dűnéknek ad otthont.
Olvass tovább...
Az úgynevezett piramishomokdűnék különleges képződmények, amelyek több irányból érkező szelek hatására alakulnak ki. Ezek a szelek különböző irányból fújva egy csúcsot és abból sugarasan szétterjedő "gerinceket" hoznak létre, amik piramis vagy csillag alakot formálnak. Bár ez a dűnetípus leginkább a Szaharához kötődik, hasonló képződményeket találunk más sivatagos régiókban is, például az Arab-félszigeten, Kínában és Észak-Amerikában. A Naprendszerben is előfordulnak hasonló dűnék, például a Marson vagy a Szaturnusz holdján, a Titanon.
A csillag- vagy piramishomokdűnék hatalmas magasságot érhetnek el: egyes helyeken akár 300 méter magasak is lehetnek, mint például a kínai Badain Jaran-sivatagban. Bár figyelemre méltó méretűek, mégis keveset kutatott dűnetípusról van szó, ahogy azt egy 2024-es tanulmány is megjegyzi a Nature tudományos folyóiratban.
Bár az Erg Chebbi sivatagi tája elsőre lakatlannak és zordnak tűnhet, az élet még itt is megtalálja a módját a fennmaradásra. A dűnék alsó részén egy nagy víztározó, az úgynevezett akvifer helyezkedik el, amely táplálja a környező pálmaligeteket, és biztosítja a közeli Merzouga város vízellátását. Ez az oázis nemcsak a növényeknek és állatoknak nyújt életet, hanem a helyi közösségek és a látogatók számára is létfontosságú.
Olvass tovább...
A dűnék tetején, ha jól megfigyeljük, apró táborok maradványait láthatjuk, amelyek valaha a helyi berber (amazigh) nomád közösségek otthonai voltak. Az Észak-Afrikában élő berberek több ezer éven keresztül nomád életmódot folytattak, alkalmazkodva a sivatag kihívásaihoz. Napjainkban azonban ezeket a táborokat főként turisták látogatják, akik személyesen szeretnék átélni a Szahara páratlan szépségét és misztikus atmoszféráját.
Az Erg Chebbi dűnéi az évek során egyre népszerűbb turistalátványossággá váltak, ahol látogatók ezrei teszik próbára magukat, hogy megmásszák a dűnéket és élvezzék a felejthetetlen napfelkeltét és naplementét. A turizmus azonban jelentős hatással van a helyi környezetre, és egyre nagyobb szükség van arra, hogy a látogatók tisztelettel forduljanak a természet felé, különösen egy ilyen érzékeny és védendő területen.
A Szahara ezen része nemcsak a látvány miatt különleges, hanem a kulturális jelentősége miatt is, hiszen itt találkozik a természeti szépség és az emberi történelem. Az Erg Chebbi dűnéi emlékeztetnek minket arra, hogy a Föld még mindig tartogat felfedezésre váró csodákat, amelyek túlmutatnak az ember által épített világ határain. A helyiek és a természetvédők közösen dolgoznak azon, hogy az Erg Chebbi és környéke továbbra is megőrizze érintetlenségét, így a következő generációk is élvezhessék a sivatag varázsát.
Az űrből nézve az Erg Chebbi látványa olyan, mintha egy másik bolygó felszínét csodálnánk. A vörös homoktenger, a különleges dűneformák és az érintetlen táj valóban marsbéli hatást keltenek. Mindez azonban az észak-afrikai Marokkó részét képezi, amely az egyik legnagyobb sivatag otthona. Az ilyen természetes csodák arra emlékeztetnek bennünket, hogy a Föld milyen elképesztően változatos és gyönyörű hely – ha tudunk róla gondoskodni, sokáig megőrizhetjük ezt a rendkívüli látványt, ahogy ezen a videón is látható: