promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A laposföld-hívőket már 2200 éve megszégyenítette egy görög tudós, aki a Föld kerületét is kiszámolta

A laposföld-hívőket már 2200 éve megszégyenítette egy görög tudós, aki a Föld kerületét is kiszámolta

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A laposföld-hívők egy csapásra nevetségessé váltak, miután a görög tudós egyértelműen bebizonyította, hogy a Föld bizony kerek.

Annak ellenére, hogy a görögök már 2200 évvel ezelőtt bebizonyították, hogy a Föld kerek, még napjainkban is vannak laposföld-hívők. Eratosztenész, az ókori görög matematikus, csillagász és földrajztudós fontos szerepet játszott annak igazolásában, hogy a Föld gömb alakú, és pontosan meghatározta bolygónk kerületét is. A történet egészen különleges.

Eratosztenész (kb. Kr.e. 276–194) nem más volt, mint Alexandria könyvtárának vezetője. A világ összes tudásának a közelében volt, nem csoda, hogy szinte minden ébren töltött percét a tudománynak szentelte. A görög feltaláló híres arról, hogy elsőként becsülte meg a Föld kerületét tudományos módszerekkel. Módszerének alapja az volt, hogy észrevette, a napfény beesési szöge különböző helyeken különbözhet. Azaz: ha az egyik városban délben nincs árnyéka egy magas tárgynak, egy másik városban pedig van, akkor a Nap más szögben éri a két tárgyat, ez pedig a Föld görbületének köszönhető.

Eratosztenész ismerte, hogy a Nílus völgyében fekvő Szüénben (mai Asszuán) a nyári napforduló idején a Nap délben pontosan a feje fölött áll, és egy függőlegesen felállított obeliszk nem vet árnyékot. Ezzel szemben Alexandria városában ugyanebben az időpontban az obeliszk árnyékot vetett, ami azt jelezte, hogy a Nap sugarai nem érkeznek pontosan függőlegesen.

Matematikával győzte le a laposföld-hívőket a görög tudós

Az ókori szakember megmérte, hogy Alexandria és Szüén között a távolság körülbelül 5 000 sztadion (egy ókori hosszúságmérték, amely körülbelül 157,5 méternek felel meg). Ezután megmérte az alexandriai obeliszk árnyéka által bezárt szöget, amely 7,2 fok volt, vagyis a teljes kör 1/50-ed része (360 foknak az 1/50-ed része). 

Eratosztenész felismerte, hogy ha 7,2 fok megfelel 5 000 sztadionnak, akkor a teljes 360 fokos kör (a Föld kerülete) 50-szerese ennek a távolságnak. Így az egyszerű szorzással 250 000 sztadiont kapott, amely nagyjából 40 000 km-nek felel meg. Ez az érték rendkívül közel áll a modern mérésekhez, és jól mutatja Eratosztenész zsenialitását és tudományos módszerének pontosságát.

A görög tudós eredménye azért volt forradalmi, mert egyértelműen bizonyította, hogy a Föld nem lapos, hanem gömbölyű, és meglehetősen pontos képet adott a méretéről is. Az ő módszere és gondolkodásmódja fontos lépés volt a földrajz és a csillagászat történetében, hiszen az ésszerűség és megfigyelés kombinálásával tudott következtetni a valóságra. Eratosztenész eredményei évszázadokig meghatározóak maradtak, és az ókori tudomány egyik legnagyobb diadalának tekinthetők.

A képre katintva látható, hogyan zajlott a bizonyítás:

Forrás: GreekReporter