promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Baj van, a mostani gyerekeknek csak kis része élheti meg a 100 éves kort

Baj van, a mostani gyerekeknek csak kis része élheti meg a 100 éves kort

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Mégsem jött be a jóslat, hogy az orvostudomány fejlődésével a várható élettartam is megnőhet.

Sokak fejében él az a képzet, hogy az orvostudomány fejlődésének köszönhetően egyre tovább élünk majd. Az évtizedeken át tartó kutatások szerint azonban a mindenki számára elérhető hosszú élet csak egy illúzió. Valójában a most született gyermekeknek nagy része nem fogja megélni a századik születésnapját, hiába találjuk meg azokat a gyógymódokat, amelyek ma a legtöbb halálos megbeteget orvosolják.

Jay Olshansky gerontológust a hosszú életről vallott nézetei miatt sokszor bírálták. A kutató szerint a most megszületett gyerekek átlagosan 85 éves korukig élhetnek és legfeljebb 5 százalékuk éri majd meg a 100. születésnapját.

„1990-ben sokan támadtak minket, amikor azt jósoltuk, hogy a várható élettartam növekedése lelassul, és az általunk úgynevezett sebtapasznak nevezett orvosi beavatkozásoknak egyre kevésbé lesz hatása a várható élettartamra. Sokan nem értettek egyet velünk. Azt mondták, az orvosi és az élethosszabbító technológiák fejlődése felgyorsul, és ezzel együtt a várható élettartam is magasabb lesz”

– mondta Olshansky epidemiológia és biostatisztika professzor.

Most, 34 évvel később Olshansky azt mondta, hogy ő és munkatársai bebizonyították, nekik volt igazuk. Az Ausztráliából, Franciaországból, Hongkongból, Olaszországból, Japánból, Dél-Koreából, Spanyolországból, Svédországból, Svájcból és az Egyesült Államokból származó élettartam-adatok összefoglaló elemzését a Nature Aging folyóiratban tették közzé.

Ezekben az országokban a 2019-ben született nőknek 5,1 százalék az esélye, hogy elérik a 100. életévüket. A férfiaknak erre csak 1,8% az esélyük.

„30 évet vártunk, hogy teszteljük hipotézisünket. Megmutattuk, hogy a várható élettartam gyors növekedésének korszaka véget ért, ahogy azt előre megjósoltuk”

– mondta Olshansky. A szakember hozzátette azt is, hogy bár még mindig növekszik a várható élettartamunk, ez egyre lassabb ütemben zajlik.

Sokáig akarunk élni vagy egészségesen?

A kutató szerint azonban van okunk bizakodni, hogy közeleg a hosszú élettartam második forradalma. Sikerült lelassítani a gyümölcslegyek, férgek, egerek és főemlősök biológiai öregedését, ezzel egy második esélyt kínálva az emberiségnek az emberi túlélés menetének megváltoztatására.

Az ajtó nyitva áll előttünk, hogy megváltoztassuk az öregedés alapvető biológiai folyamatát. A kérdés azonban az, hogy sokáig akarunk élni vagy egészségesen? Mert ha a kettő együtt nem lehetséges, akkor kétségtelen, hogy a legtöbben inkább az egészséget választanák.

Forrás: CNN