
Ez a legcsúnyább magyar településnév a földkerekségen, eláll a lélegzeted is a nevétől?
Olvass tovább...
Egy sírkert, ahol nem emberek nyugszanak, hanem valami egészen más. Valaha világhírű volt – ma kifosztva, benőve. De a története túl őrült ahhoz, hogy feledésbe merüljön.
Volt egyszer egy temető, ahol nem emberek nyugodtak, és nem is állatok. Apró műanyag tojások, pixeles játékok – egy generáció kedvencei – feküdtek békében egy löszfal vájataiban. Duna Szekcsőn, egy eldugott magyar faluban, egy ember álomból valóságot csinált: létrehozta a világ első és egyetlen tamagocsi temetőjét. Az internet korai korszakában ez szenzációnak számított – Japántól Dél-Amerikáig címlapra került. De most... már csak a pusztulás emlékei maradtak.
A tamagocsi a kilencvenes évek gyerekszobáinak egyik legnagyobb ikonja volt. Egy zsebre vágható, tojás alakú kis kütyü, ami egy digitális „kisállatot” rejtett. Etetni kellett, lefektetni, sétáltatni, elkapni a kaki-ikont, ha baj volt – és ha elhanyagoltad, bizony meghalt.
A gyerekek – főleg a ’90-es évek végén – úgy sírtak egy tamagocsi miatt, mintha valódi háziállat lenne. És valljuk be: számukra tényleg az volt. Egy apró képernyő mögött zajló élet, ami gondoskodást kért. Egyetlen kikapcsolt gomb elég volt a tragédiához. És ha megtörtént a baj, volt, aki temetőt is épített neki.
Így vált ez az apró japán kütyü nemcsak játékká, hanem érzelemmel teli társsá – ami miatt Pazaurek Dezső egy temetőt álmodott köré.
Pazaurek Dezső, a falu fenegyereke, talán Magyarország egyik legkreatívabb elméje volt. Ő az, aki a tamagocsi halálát nem gyerekes hisztinek, hanem valódi tragédiának látta – és megteremtette a helyet, ahol ezek a kis digitális lények örök nyugalomra lelhettek.
Dezső nem állt meg itt. Siratóasszonyokat is szervezett, akik ezer forintért zokogtak a pici sírok mellett. A Tokió Simbun címlapján szerepelt, és még az is előfordult, hogy a gyászoló gyerek – könnyek között – valójában a saját lánya, Pazaurek Piroska volt, aki most Amerikában él, és továbbviszi apja kreatív örökségét.
Olvass tovább...
Az egykor virágzó Aréna Camping és Panzió, amely a temetőt is magába foglalta, ma már romokban áll. A hely, ahol cigányzenészek húzták a talpalávalót, ahol nyári Mikulás osztott ajándékot augusztusban, és ahol még Koszovóba is lehetett utazást "foglalni", mára üres. A sírkövek megkoptak, a löszfalba vájt kis kripták omladoznak, a bejáratot benőtte a gaz.
A területet kifosztották. A turisták eltűntek. És Dezső, a kreatív káosz zsenije, már sok-sok éve nincs közöttünk.
Dezső még a halálából is tréfát csinált volna – és valójában tett is. A temetésén, az Aréna Camping területén, a nyári Mikulás szónokolt, miközben egy mezőgazdasági repülőgép körözött fölöttük. A gépből szórtak valamit – talán virágmagokat, talán valami más emléket. A végakarata egyszerű volt: ott temessék el, ahol a tamagocsikat.
A terve az volt, hogy a koporsójába diktafont helyeznek, ami aztán egy gombnyomásra elindul, és felhangzik a hangja: „Engedjetek ki!”
A tamagocsi temető nem poén volt. Egy szimbolikus hely, ahol egy korszak digitális ártatlansága nyugszik. Az a kor, amikor egy kis gömbölyű kijelző mögött sírtak gyerekek – mert egy pixel-játék „meghalt”. Dezső ezt a gyászt komolyan vette – és világhírűvé tette.
A sajtó elhitte, a gyerekek zokogtak, a világ figyelt. És most? A világ elfelejtette.
Az alábbi videóban bemutatják a tamagocsik történetét:
Olvass tovább...