
Trump testén kiszúrtak valami furcsát, különös videó terjed az amerikai elnökről
Olvass tovább...
Óriási vihart kavart egy “szentlélek” néven futó marketingkampány. Mi történik akkor, ha a hit a dollárjelekkel találkozik?
2025 tavasza rendkívül észveszejtő történettel robbant be az amerikai közéletbe. Egyetlen videó, egyetlen mondat, egyetlen nevetés nélküli pillanat elég volt ahhoz, hogy az internet lángra kapjon. Március végén ugyanis elterjedt a pletyka, miszerint Donald Trump egyik legközelebbi hitéleti tanácsadója, Paula White-Cain, hét természetfeletti áldást ígért mindazoknak, akik az ünnepi időszakban legalább 1000 dollárral támogatják a szolgálatát.
A "szentlélek" nevében megindított adománygyűjtés a híveket kellőképpen felkavarta.
Újságírók, közéleti személyiségek és még Stella Parton, amerikai countryénekesnő, dalszerző és színésznő, Dolly Parton testvére is megszólalt: „Ez egy szélhámos trükk.” De vajon tényleg arról van szó? Vajon tényleg árucikké vált az isteni kegyelem?
A kérdéses videót március 23-án töltötték fel Paula White floridai evangélikus gyülekezetének YouTube-csatornájára. A felvételen White-Cain arról beszél, hogy az áldozathozatal ideje elérkezett, és ez az időszak – a pészah – „Isten isteni találkozása veled.” – az a pillanat, amikor a hívőnek döntést kell hoznia: áldoz-e, hogy áldást kapjon.
A képernyőn többször is megjelenik a felhívás: ne érkezz üres kézzel az Úr elé, és adományozz, akár néhány dollárt is. A felajánlásokért cserébe pedig – ahogy a videóban fogalmaznak – „felszabadulhat a hét természetfeletti áldás az életedben”.
De vajon mekkora összegért „szabadul fel” a hét csodatevő áldás? Hol húzódik a határ az őszinte adakozás és az isteni ígéretek árlistája között?
Olvass tovább...
Az egyik legnagyobb vihart kavart idézet így hangzott:
„Hiszem, hogy ha most tisztességgel imádod Istent, akkor ezek az áldások rád és házad népére szállnak.”
A legnagyobb kérdés azóta is lóg a levegőben: megvehető-e a szentlélek kegyelme pénzért?
Bár White-Cain később azzal védekezett, hogy a felajánlás „nem garancia semmire”, és hogy „nem azért adsz, hogy kapj”, a videó hangvételét és vizuális elemeit figyelembe véve, egyértelmű, hogy másfelől fúj a szél.
Miközben a pásztor beszél, a képernyő alján megjelennek az adományozós linkek, QR-kódok, és ajándékcsomagok ígéretei.
Az üzenet nem volt burkolt: aki ad, az remélhet valamit cserébe, jelen esetben elnyerheti Isten kegyeit, hét darab áldással gazdagodhat.
A hét természetfeletti áldás listája pedig már-már túl szép ahhoz, hogy igaz legyen: angyali védelemmel ruház fel, jóléttel ajándékoz meg, betegségek eltávolításával kedveskedik, a hosszú élet reményét ígéri – ezek mind szerepelnek az ígéretek között.
A videó szerint ezek az áldások „felszabadulhatnak” a hívő életében, ha megfelelően tiszteli Istent – és ha nem érkezik üres kézzel. De vajon egy adomány tényleg őrangyalokat invitálhat az otthonodba? Arkangyalok védelméért mennyit kellene kisajtolni? Vagy csak jól hangzó vallási reklámszöveg keretein belül igyekeznek zöldhasúhoz jutni?
Olvass tovább...
Nem ez az első eset, hogy a Donald Trump környezetében működő hitéleti vezetők furcsa, kétségbevonható módszerekkel kerülnek a figyelem középpontjába. White-Cain már Trump első elnöksége alatt is tanácsadói pozíciót töltött be, de a 2025-ben megalapított Hitéleti Hivatal élére történő kinevezése új szintre emelte befolyását.
Azóta is gyakran mondják róla, hogy „az elnökség legspirituálisabb alakja” – de vajon mibe kerül ez a fajta spiritualitás?
Az igazi kérdés nem ott kezdődik, hogy léteznek-e természetfeletti áldások. Az emberek évszázadok óta hisznek csodákban, megmagyarázhatatlan gyógyulásokban, isteni közbeavatkozásban, áldásokban. Ez teljesen rendben van.
A probléma ott kezdődik, amikor ezeket az áldásokat egy webáruházban lehet kiválasztani, mint egy új cipőt.
Amikor a szentlélek nevét használják fel üzleti célokra, amikor az adomány már nem azt jelenti mint eddig, hanem befektetést az örökkévalóságba, áldásokba.
És amikor a képernyőn megjelenik egy kristály kereszt, alatta az ígéret:
„Engedd szabadjára a hét természetfeletti áldást most – csak ne késs le róla.” - a kijelentés mindent visz, végülis egészen egyedi marketingfogással buzdítanak valószínűleg jónéhány vásárlót adakozásra.
Valóban azt tanítja a hit, hogy aki többet ad, az többet is kap vissza?
És ha ez a fajta állítás valóban ezek szerint történik– vajon Isten kinek ad vissza előbb? A hívőnek vagy a hirdetőnek? Elgondolkodtató.
Az alábbi videóban az adománygyűjtő spiritualista, Paula White ösztönöz a dollárok adakozására:
Olvass tovább...