Adventi kvíz: tudod, mit ünneplünk Adventkor? Tuti nem tudod minden kérdésre a helyes választ
Olvass tovább...
Sokan nem tudják, hogy valójában nem is négy, hanem öt gyertya kéne az adventi koszorúkra.
Az adventi koszorúkon hagyományosan három lila, és egy rózsaszín gyertya van. Ez ugyebár négy, de vannak, akik meg vannak róla győződve, hogy valójában nem is négy, hanem öt gyertya kellene az adventi asztaldíszekre.
Egyébként nem ez az egyetlen dolog, ami vitát szülhet a keresztények között, hiszen sokan azt sem tudják, hogy mikor is kell meggyújtani a rózsaszín gyertyát. Vannak, akik tévesen az utolsó helyre teszik, és utoljára gyújtják meg, mivel úgy gondolják, hogy az jelzi, hogy véget ért az adventi időszak, a várakozás, és utána következik a karácsony, amikor a keresztény világ Jézus Krisztus születését ünnepli.
Olvass tovább...
Csakúgy, mint a húsvét előtt, a karácsony előtti heteket is a bűnbánati időszak előzi meg, aminek a hivatalos színe a liturgiában a viola, vagyis a lila. Ez az oka annak, hogy a pap a húsvét előtti nagyböjtben, és a karácsony előtti adventben is lila miseruhát visel. Azonban advent harmadik vasárnapja az öröm napja, aminek a színe fehér. De akkor miért nem fehér színű a harmadik gyertya? Ne felejtsük el, hogy bár advent harmadik vasárnapja az öröm napja, azért mégis csak bűnbánati időszakot élünk, ezért furcsán nézne ki, hogy a harmadik vasárnap teljesen megfeledkeznénk a lelki megtisztulásról, szóval kitalálták, hogy összemossák a lila és a fehér színt, és innen jött a rózsaszín.
Bár hagyományosan tényleg négy gyertya van az adventi koszorún, egyre többen úgy ünneplik már az adventi időszakot, hogy felhelyeznek középre egy ötödik, fehér gyertyát is, amit csak karácsonykor, az éjféli mise után gyújtanak meg - jelezvén ezzel, hogy Jézus megszületett, hivatalosan is megkezdődött a karácsony, és ennek kell örvendeni.
Ha pedig már a szimbolikáknál tartunk: magának a koszorúnak a formája az Isten örökkévaló szeretetét jelképezi, az örökzöld ágak a reményt és az életet, a meggyújtott gyertyák pedig Jézus Krisztus érkezését vetítik előre. Sokan a koszorú mellé almát tesznek, ami a bűnbeesést és a megváltás ígéretét szimbolizálja, illetve vörös szalagok is szoktak kerülni a közelébe, ami a keresztény imádatot jelképezi.