promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hobbimatematikus döntött rekordot, felfedezte a legnagyobb eddig ismert prímszámot

Hobbimatematikus döntött rekordot, felfedezte a legnagyobb eddig ismert prímszámot

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Iskolából még derenghet valami arról, mi is az a prímszám.

Új rekord: Hobbimatematikus fedezte fel a valaha ismert legnagyobb prímszámot

Egy amatőr matematikus, Luke Durant, a San Jose-i kutató és korábbi NVIDIA alkalmazott, nemrég beírta magát a történelembe azzal, hogy megtalálta a valaha ismert legnagyobb prímszámot. Felfedezése a híres Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) projekt keretében született, amely évek óta vezeti a rekordok listáját a legnagyobb prímek keresésében.

Mi is az a prímszám?

A prímszám olyan szám, amely csak önmagával és 1-gyel osztható. Bár végtelen sok prímszám létezik, a nagyobb prímek megtalálása különösen nehéz feladat, mivel ezeket már nem lehet egyszerű osztási próbákkal azonosítani. Ennek ellenére léteznek bizonyos "szerencsés" típusú prímek, amelyek szabályos mintát követnek – ilyenek például a Mersenne-prímek, amelyek alakja 2P−12^P - 12P−1, ahol PPP maga is egy prím. Például a 31 és a 127 kis Mersenne-prímek, de ezek mérete hatalmasra nőhet, és felfedezésük már számítógépes kapacitást igényel​.

GIMPS – Egy közösségi erőfeszítés

A GIMPS, vagyis a Great Internet Mersenne Prime Search egy olyan projekt, amely lehetővé teszi bárki számára, hogy letöltsön egy szoftvert, és számítógépét a legújabb prímek kutatására használja. Az utóbbi 18 Mersenne-prímet ennek a projektnek a résztvevői találták meg, és egy-egy új prím felfedezéséért 3000 dolláros jutalom jár. Durant, a projekt iránti lelkesedéséből kifolyólag, egy több GPU-ból álló rendszert épített ki saját irodájában, hogy a GIMPS segítségével még hatékonyabban kereshesse a prímeket​.

[[cikk2]]

A legújabb rekord

Durant legújabb felfedezése a 2^136,279,841 - 1 szám, amely az "M136279841" nevet kapta, ezzel pedig ő jegyezte be az 52. ismert Mersenne-prímet, amióta ezeket több mint 350 éve tanulmányozzák. A felfedezés valódiságának igazolásához a GIMPS csapata először egy Fermat-prímtesztet használt, amely kiszűri a lehetséges prímjelölteket. Ezt követően a precízebb Lucas-Lehmer-próbát is elvégezték, amely biztosította, hogy a felfedezett szám valóban prímszám​.

Durant számára a felfedezés nem csupán egy matematikai eredmény volt, hanem szimbolikus is. Mint mondta, a fizikai univerzum és az információ kapcsolatát kereste, és szerette volna megtapasztalni, milyen érzés a világ legnagyobb prímjének felfedezésében részt venni. „Egész izgalmas volt úgy érezni, mintha egy globális szuperszámítógépet üzemeltetnék az irodámban, és ennek segítségével egyedi eredményre jutottam” – mondta Durant egy interjúban.

Egyedülálló mérföldkő

Ez az új felfedezés még tovább erősíti a GIMPS dominanciáját a Mersenne-prímek terén. A szoftvert fejlesztő csapat – Durant, Mihai Preda, George Woltman, valamint Aaron Blosser, aki a szerver karbantartását végezte – együttes erőfeszítése egy lenyűgöző eredményt hozott, és új mércét állított fel a prímszám-kutatás világában.