
Ezt a lépést nehéz máshogyan értelmezni.
Az Európai Unió egyre nagyobb aggodalommal figyeli az Egyesült Államok irányából érkező kihívásokat, különösen Donald Trump újbóli hatalomra kerülése óta. A Financial Times értesülései szerint az Európai Bizottság új biztonsági előírásokat vezet be azon tisztviselői számára, akik amerikai területen teljesítenek szolgálatot, vagy oda utaznak. Ezeknek az alkalmazottaknak ezentúl csak egyszerű, alapszintű mobiltelefonokat és számítógépeket biztosítanak, attól tartva, hogy az amerikai hírszerzés lehallgatásokat végezhet - gyakorlatilag megtiltják az okostelefonok használatát. Az új biztonsági intézkedés meglehetősen világosan mutatja, mennyire megrendült a bizalom a két nyugati szövetséges között.
Korábban az EU csak olyan országokba utazó tisztviselők számára alkalmazott hasonló biztonsági protokollokat, mint Kína (amelyet hivatalosan is „rendszerszintű riválisnak” tekintenek) vagy Ukrajna, ahol a brüsszeli vezetés szerint az orosz hírszerzés könnyen hozzáférhet érzékeny információkhoz.
Most azonban a transzatlanti kapcsolatok olyan mélypontra süllyedtek, hogy az Egyesült Államokat is ezzel a kockázati szinttel kezelik. Bár az EU és az USA közötti kapcsolatok még mindig jobbak, mint a kínai vagy orosz viszony, a jelenlegi kereskedelmi háború, valamint Trump újabb vámfenyegetései elmélyítik az ellentéteket. Az Európai Bizottság már most előkészületeket tesz amerikai technológiai óriások szankcionálására, és fontolgatja, hogy kizárja őket uniós közbeszerzésekből.
Tisztségviselők új szabályokkal utaznak Amerikába
Az új belső szabályozás elsőként a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és a Világbankkal tartandó jövő heti tárgyalások során lép érvénybe, amikor több uniós biztos is Washingtonba utazik. Köztük lesz Valdis Dombrovskis gazdasági biztos, Maria Luís Albuquerque pénzügyi szolgáltatásokért felelős vezető, valamint Jozef Síkela, aki a nemzetközi partnerségekért felel.
Ugyanakkor Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa már többször is járt az amerikai fővárosban a Trump-kormányzat vámintézkedéseinek ellensúlyozásáról tárgyalni, de eddig még nem érintette a mostani szigorítás. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig jelezte: kész akár komoly büntetőintézkedéseket is kilátásba helyezni az amerikai technológiai vállalatokkal szemben, ha a transzatlanti viszony tovább romlik.
forrás: en.ara.cat