promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Meddig bírja az orosz nyomást Európa az USA nélkül? Szakértő járta körül a kérdést

Meddig bírja az orosz nyomást Európa az USA nélkül? Szakértő járta körül a kérdést

Borítókép:  Profimedia
Politika
Kategória fejléc

Úgy tűnik, hogy Európa magára maradhat, de vajon meddig bírná ezt a kontinens?

Meddig bírja Európa az orosz nyomást Amerika nélkül?

Az orosz-ukrán háború már több mint három éve tart - sajnos Donald Trump sem volt képes arra, hogy 24 óra alatt leállítsa a konfliktust, bár az kétségbevonhatatlan, hogy a megválasztása óta elkezdtek ilyen irányba menni a folyamatok. Ennek ellenére európai országok aggódnak, hogy hogyan fog alakulni akkor a helyzet, ha az Egyesült Államok visszavonja az egyébként igen jelentős támogatását.

Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének programvezetője az Inforádió Aréna című műsorának volt a vendége, ahol hosszan és alaposan beszélt arról, hogy vajon meddig bírja Európa az orosz nyomást az USA nélkül.

Az interjú részletei

Demkó rögtön az elején kijelentette, hogy szerinte a háború kimenetele már legalább két éve nem kérdéses - akármennyire is fáj az ukránoknak, de minden bizonnyal egy részleges orosz győzelem várható, függetlenül attól, hogy ki az amerikai elnök. Az Egyesült Államok segítsége természetesen rendkívül fontos, de nem tudja alapvetően befolyásolni a háború nagyobb folyamatait, különösen az óriási emberhiányt Ukrajnában, katonák nélkül pedig elég nehéz háborúzni.

Felmerülhetne az is, hogy az európai országok küldenek katonákat, de szerint a kontinens nem tud embert adni a frontra, az európai haderők pedig egyszerűen nem tapasztaltak még ilyen véres háborút. miközben az oroszok rengeteg innovációt alkalmaznak a drónháborúban, ipari méretekben, amivel párhuzamosan folyamatosan gyűjtik a harctéri tapasztalatokat is. Európa ráadásul katonailag függ az USA-tól, ez a függőség pedig nem is új keletű, már a második világháború óta fennáll, ezért Trump szerint Európának többet kellene költenie a védelmére.

Mit hoz a jövő?

A szakértő igen érdekes véleménnyel van a Trump által említett ritkaföldfém-megállapodásról is: szerinte ez valójában a kikötői infrastruktúráról, atomerőművekről és vezetékhálózatokról szól, ami valójában sokkal értékesebb. Szerinte az amerikaiak alá akarták íratni a szerződést Zelenszkijjel, de Zelenszkij felkészületlen volt és nem megfelelően viselkedett a tárgyaláson, ezért nem jött létre a megállapodás.

Donald Trump  a jövőben nyomást akar gyakorolni Ukrajnára és Oroszországra is, hogy fegyverszünetet érjen el - számára ez belpolitikai siker is lenne, mivel a republikánus szavazók a napi megélhetéssel küzdenek, miközben nem értik, miért kap Ukrajna ennyi pénzt.

Demkó szerint furcsa módon Amerikának még érdeke is Oroszország megerősödése, méghozzá azért, hogy ne Kína erősödjön meg.

A rengeteg kérdést részletesen végigjáró interjú végkövetkeztetése az, hogy Európa nem fogja sokáig bírni az orosz nyomást az USA nélkül, de közben az is része a képnek, hogy az USA nem tudja sokáig bírni a nyomást Európa nélkül. A jövő bizonytalan, de az biztos, hogy az orosz-ukrán háború továbbra is fenyegeti Európa biztonságát.

Az interjú: